fbpx

Analiza danych na co dzień

with Brak komentarzy

– 5 przykładów wykorzystywania umiejętności analitycznych. Cykl o umiejętnościach analitycznych

Ten wpis jest już trzecim wpisem, które przygotowała Agnieszka Szpakowska. Skupiamy się na analizie danych i umiejętnościach z nią związanych. To jedna z kluczowych umiejętności, kompetencji w przyszłości. Pokażemy Ci, że jest ważna nie tylko w życiu analityków ale także i Twoim ponieważ analizujemy dane codziennie.


W poprzednich wpisach:
Analiza danych komu to potrzebne
Umiejętności analityczne na rozmowie rekrutacyjnej. Zobacz się jak podczas rozmowy rekrutacyjnej zbadać u kandydatów umiejętności analityczne i ich podejście do bardziej złożonych problemów.

Jeśli uważasz, że w codziennych obowiązkach nie ma miejsca na analizę danych i że to domena jedynie pasjonatów Excela albo osób, których zawód tak „skrzywił” – udowodnię Ci w tych prostych 5 przykładach, w jakich codziennych sytuacjach (często bardzo prozaicznych) wykorzystujesz analizę danych, zazwyczaj po prostu nie zdając sobie z tego sprawy.

Analiza danych w życiu codziennym. Umiejętności analityczne.

5 przykładów, w jaki sposób w życiu codziennym wykorzystujemy analizę danych

  1. Szukamy super przepisu, żeby (w końcu pozytywnie ;)) zaskoczyć gości na zbliżającej się parapetówce.
  2. W przypływie mocy twórczych i środków planujemy samodzielny remont części mieszkania/domu – szukamy inspiracji dla nowego wystroju, spisujemy co potrzebujemy kupić i sprawdzamy, czy aby na pewno nasze umiejętności będą wystarczające do rozkwitu gniazdka aniżeli jego ruiny.
  3. Planując wycieczkę/dłuższy wyjazd urlopowy i zastanawiając się, czy zorganizować ją samodzielnie, czy skorzystać z oferty biura podróży. Porównujemy destynacje, ciekawe oferty, analizujemy plusy i minusy samodzielnej organizacji wyjazdu, szacujemy i porównujemy całkowity koszt organizacji własnej vs. z biurem.
  4. Jeśli jesteśmy młodymi rodzicami nierzadko przychodzi czas, w którym młoda mama i/lub młody tato poszukuje „złotych sposobów”, jak na nowo zorganizować swoje wywrócone do góry nogami życie, tak aby było w nim trochę mniej zmęczenia, a więcej organizacji.
  5. Potrzebujemy zaprojektować ogród i chcemy powierzyć to zadanie fachowcom. Zbieramy i analizujemy oferty z wycenami firm specjalizujących się w tym obszarze.

Analiza danych jest z nami codziennie

To tylko niektóre z wielu przykładów sytuacji, gdy w życiu codziennym wykorzystujemy analizę danych. Oczywiście, często nie robimy tego świadomie (bo czy na przykład przy planowaniu wycieczki myślimy sobie: „Ok, a teraz pora na analizę danych!”? – No raczej nie. Nie zmienia to jednak faktu, że we wszystkich wymienionych wyżej sytuacjach potrzeba analizy przychodzi nam niemal automatycznie, nie zastanawiamy się nad tym. W zależności od celu, robimy użytek z różnych narzędzi i źródeł mających ułatwić nam podjęcie decyzji. Bardzo często jest to internetowy research, opinie i porady znajomych, zbieranie ofert od firm, oglądanie filmów instruktażowych/recenzji/testów.

Te i inne narzędzia możemy porównać do kilofa, którym pozyskujemy „surowe” dane, a następnie „przesiewamy” i „obrabiamy” je tak, aby pozostawić to, co kluczowe i najbardziej wartościowe do podjęcia decyzji.

Chcesz tego czy nie, witaj w świecie analizy danych!

Dowiedz się więcej.
Agnieszka prowadzi stronę LINK tu znajdziesz wiele informacji o analizie danych. Po ludzku i normalnie.

Podąrzaj Magdalena Dudek:

Przez ponad 8 lat byłam związana z dużymi firmami. W wewnętrznych działach HR zajmowałam się rekrutacjami, szkoleniami i rozwojem pracowników. Z wykształcenia Socjolog, ukończyłam studia podyplomowe z zarządzania kompetencjami pracowników oraz Szkołę trenerów biznesu. Lubię się ciągle uczyć ale też dzielić się wiedzą, którą posiadam oraz doświadczeniami. Żeglarstwo dodaje mi motywacji do działania. Nauczyło mnie jak radzić sobie z trudnymi warunkami i burzliwą pogodą tutaj na lądzie. Z każdego rejsu wyciągam lekcje, które przenoszę do biznesu.

Zostaw Komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.