Ten wpis jest już trzecim wpisem, które przygotowała Agnieszka Szpakowska. Skupiamy się na analizie danych i umiejętnościach z nią związanych. To jedna z kluczowych umiejętności, kompetencji w przyszłości. Pokażemy Ci, że jest ważna nie tylko w życiu analityków ale także i Twoim ponieważ analizujemy dane codziennie.
W poprzednich wpisach:
Analiza danych komu to potrzebne
Umiejętności analityczne na rozmowie rekrutacyjnej. Zobacz się jak podczas rozmowy rekrutacyjnej zbadać u kandydatów umiejętności analityczne i ich podejście do bardziej złożonych problemów.
Jeśli uważasz, że w codziennych obowiązkach nie ma miejsca na analizę danych i że to domena jedynie pasjonatów Excela albo osób, których zawód tak „skrzywił” – udowodnię Ci w tych prostych 5 przykładach, w jakich codziennych sytuacjach (często bardzo prozaicznych) wykorzystujesz analizę danych, zazwyczaj po prostu nie zdając sobie z tego sprawy.
To tylko niektóre z wielu przykładów sytuacji, gdy w życiu codziennym wykorzystujemy analizę danych. Oczywiście, często nie robimy tego świadomie (bo czy na przykład przy planowaniu wycieczki myślimy sobie: „Ok, a teraz pora na analizę danych!”? – No raczej nie. Nie zmienia to jednak faktu, że we wszystkich wymienionych wyżej sytuacjach potrzeba analizy przychodzi nam niemal automatycznie, nie zastanawiamy się nad tym. W zależności od celu, robimy użytek z różnych narzędzi i źródeł mających ułatwić nam podjęcie decyzji. Bardzo często jest to internetowy research, opinie i porady znajomych, zbieranie ofert od firm, oglądanie filmów instruktażowych/recenzji/testów.
Te i inne narzędzia
możemy porównać do kilofa, którym pozyskujemy „surowe” dane, a następnie
„przesiewamy” i „obrabiamy” je tak, aby pozostawić to, co kluczowe i
najbardziej wartościowe do podjęcia decyzji.
Chcesz tego czy nie, witaj w świecie analizy danych!
Dowiedz się więcej.
Agnieszka prowadzi stronę zlotuszpaka.pl tu znajdziesz wiele informacji o analizie danych. Po ludzku i normalnie.