Wpis z cyklu: częste pytania o prowadzenie rozmowy rekrutacyjnej.
Jeżeli nie prowadzimy rozmów rekrutacyjnych często lub mamy jeszcze dość małe doświadczenie, pojawiają się pytania, na które ciężko odszukać jedną dobrą odpowiedź. W wielu przypadkach najlepsza odpowiedź to: „to zależy”. Wynika ona z naszego dalszego doświadczenia i konkretnej sytuacji. Pytanie, które często się pojawia:
Czy powinniśmy mieć arkusz z pytaniami na rozmowę rekrutacyjną ze sobą, jak go przygotować?
Moim zdaniem arkusz oceny kandydata warto mieć ze sobą, ale należy pamiętać o kilku ważnych sprawach.
Po pierwsze i najważniejsze, należy go dobrze przygotować. Powinien zawierać najważniejsze pytania w odniesieniu do konkretnego stanowiska pracy. Nie twórz uniwersalnego szablonu na wszystkie rekrutacje.
Możesz przygotować szablon z najważniejszymi pytaniami i zostawić kilka miejsc pustych na pytania, które pojawią się na danej rozmowie i dopiszesz je ręcznie. Przecież nie każda rozmowa rekrutacyjna wygląda identycznie.
Co ważne, posiadanie na rozmowie arkusza z pytaniami pomaga nam dobrze zanotować, a potem odtworzyć kluczowe informacje, które przekazał nam kandydat. Tym samym lepiej i bardziej rzetelnie możemy dokonać oceny.
Arkusz rekrutacyjny może zawierać od razu skalę oceny danych kompetencji, na przykład w formie małej tabelki. Ułatwi to ocenę, gdzie podczas rozmowy możemy zaznaczyć od razu czy dany kandydat spełnia konkretne wymagania, czy posiada wymagane umiejętności czy kompetencje. Warto zostawić miejsce na krótki komentarz dlaczego oceniliśmy tak, a nie inaczej.
Próba zapamiętania wszystkiego co mówi kandydat jest bardzo często popełnianym błędem. Owszem, moim zdaniem takie próby można podejmować, tylko pytanie czy warto i czy brak notatek lub takiego arkusza rozmowy nie będzie skutkował słabszą i mniej rzetelną oceną. Niestety po rozmowie nie będziemy pamiętać dokładnie wszystkiego o czym kandydat mówił, co dopiero po kilku przeprowadzonych rozmowach jednego dnia. Nasza pamięć jest ulotna, taki arkusz jest dobrym wsparciem w pracy.
Przygotowując arkusz oceny na rozmowę rekrutacyjną pamiętaj o kluczowych kompetencjach, umiejętnościach i doświadczeniach na danym stanowisku. Właśnie ich powinny dotyczyć pytania. Tym samym warto je wpisać do formularza rekrutacyjnego. Jeżeli ogłoszenie o pracę było przygotowane w dokładny sposób, znacznie ułatwi Ci przygotowanie arkusza.
Przygotowanie takiego arkusza pomoże Ci też ustrukturalizować rozmowę, dzięki czemu będzie ona miała logiczny ciąg. Do tego prowadzone rozmowy będą zbliżone do siebie, wystandaryzowane. To też pozwoli Ci obiektywniej ocenić kandydatury między sobą.
W formularzu możesz też zrobić osobne miejsce, w którym wypiszesz te rzeczy, o których poinformujesz kandydata. Dzięki temu nie zapomnisz przekazać ważnych informacji takich jak np. benefity w firmie, czas pracy, kolejne etapy rozmowy. W prosty sposób możesz je odznaczyć na liście.
Uwaga! Przygotowując takie arkusze na rozmowę rekrutacyjna łatwo wpaść w pułapkę „ankiety”.
Zwróć na to uwagę, taki formularz powinien Ci jedynie pomóc, być „mapą” podczas rozmowy. Nie wcielaj się w rolę ankietera, który czyta pytania z formularza i odznacza odpowiedzi. Kandydat bardzo szybko to zauważy, rozmowa będzie nienaturalna. Jeżeli sytuacja tego wymaga, dopytaj kandydata o te kwestie, które Cię zainteresują. Zadaj pytania dodatkowe, jeżeli uznasz że rozmowa tego wymaga. Jeżeli kandydat w rozmowie odpowiedział na pytanie, które masz w formularzu dalej, kontynuuj rozmowę w tym kierunku. Formularz na rozmowie powinien być Twoim narzędziem, które będzie Cię wspierać w pracy. Nie należy się trzymać go w każdej sytuacji co do punktu.
Niech przygotowany formularz będzie planem i check listą rozmowy.
Wyznacz miejsce na dane kandydata, stanowisko na jakie aplikuje, datę rozmowy, osoby, które biorą w niej udział.
Możesz zacząć od pytań wstępnych o motywację do zmiany pracy, o firmę, stanowisko.
Przejdź do pytań dotyczących doświadczeń kandydata i kompetencji wymaganych na stanowisku.
Zakończ pytaniami dotyczącymi znajomości systemów, narzędzi, języków obcych.
Na koniec wpisz pytania dotyczące okresu wypowiedzenia, oczekiwań finansowych czy informacji jakie chcesz przekazać.
W każdym miejscu zostaw miejsce na notatki lub ewentualny margines, gdzie dopiszesz te elementy, które pojawią się na bieżąco na rozmowie. Jeżeli umawiasz się na coś z kandydatem np. na informacje zwrotną do konkretnego dnia, wpisz to w tym miejscu.
Pamiętaj, że brak formularza na rozmowie oczywiście nie jest błędem, warto wtedy prowadzić dokładne notatki podczas rozmowy. Każdy rozmowy rekrutacyjne prowadzi w inny sposób i to jest naturalne. Powodzenia.
Jeżeli chcesz rozszerzać swoją wiedzę z zakresu rekrutacji, zapraszam Cię na stronę z kursami.
Jeżeli ten tekst Cię zainteresował zobacz również:
Rozmowa kwalifikacyjna na kierownika – rozmowa rekrutacyjna z liderem. Znajdziesz tu przykładowe pytania na rekrutację.