Ta technika pozwoli Tobie w krótkim czasie podwoić prędkość czytania, czytać szybciej i efektywniej.

Pierwsze kroki - czytanie ze wskaźnikiem

Gdy zaczynamy uczyć się chodzić potrzebujemy wielu prób, gdy już wreszcie staniemy na nogi nasze kroki są nadal mało pewne i niestabilne. Dopiero praktyka powoduje, że jako dorosły człowiek stawiamy stabilne i pewne kroki, zupełnie bez zastanawiania się nad tym.

Każdy biegacz, który zdobywa medale biegając w maratonach, wielogodzinnych długich biegach, też stawiał kiedyś swoje pierwsze kroki.

Z treningiem czytania efektywnego i szybszego jest podobnie, musisz trenować. Nic nie przyjdzie samo. Jeżeli jesteś przeciętnym polskim czytelnikiem czytasz ze średnią prędkością około 150 do 200 słów na minutę przy średnim zrozumieniu i zapamiętania tekstu na poziomie 40 - 60 może 70%.  Czytanie ze wskaźnikiem pomoże ci podnieść tą prędkość nawet dwukrotnie w dość krótkim czasie.

 

Jak czytać ze wskaźnikiem?

Czy podczas czytania lub wyszukiwania jakichś informacji zdarzyło ci się pomagać wskazując tekst palcem? Wskazywanie tekstu to nasz naturalny odruch, pewnie pamiętasz to z pierwszych lat swojej edukacji. Warto go wykorzystać. Podczas czytania jako wskaźnika możesz używać cienkiego ołówka lub długopisu niestety mają pewne minusy: długopis czy ołówek są dość grube, często mają błyszczący kolor a to odciąga nasz wzrok dlatego do czytania polecam długą wykałaczkę lub patyczek do szaszłyków.  Są bardzo cienkie, wręcz delikatne w ręku, ich kolor nie rozprasza ponieważ jest neutralny dodatkowo końcówkę możesz pokolorować flamastrem na ciemniejszy kolor - lepiej ją wtedy widać na tekście.

czytanie ze wskaźnikiem

Po co nam wskaźnik

Czytając nasze oko wykonuje ruchy skokowe, oko pozbawione kontroli można powiedzieć, że w pewien sposób błądzi. Nie skupia się na tekście, powraca do innych wyrazów. Wskaźnik nadaje rytm czytania co więcej, pomaga w koncentracji.

Teraz weź książkę do ręki, podziel każdą linijkę tekstu mniej więcej na trzy części, możesz ołówkiem dodatkowo narysować trzy takie punkty w każdej linijce tekstu. Pamiętaj aby nie zaczynać tych kropek od samego początku linijki. Wskaźnikiem wskaż te trzy punkty tak aby wzrokiem obejmować tekst dookoła. (Poniżej znajdziesz schematyczną grafikę jak to powinno wyglądać).
Najważniejsze jest to, że wskaźnik pomaga utrzymać wzrok, kieruje nim.  Pamiętaj aby używając wskaźnika skupić swój wzrok na punkcie, w którym wskazuje tekst. W skrócie możemy powiedzieć, że działa to podobnie do aparatu fotograficznego, aby oko mogło złapać ostrość musi pozostać nieruchome względem punktu choć przez chwilę.  Wykonując pierwsze próby czytania ze wskaźnikiem najważniejsze jest aby na tym etapie nie zniechęcać się brakiem zrozumienia treści. Bez wątpienia to normalne na początku, po przeczytaniu 50 może 100 stron w taki sposób oko i Twój mózg przestawi się na inny tryb czytania tekstu.

 

Pierwszy krok - ćwiczenie od razu “ Czytaj ze wskaźnikiem codziennie ”

Na początek proponuję małe ćwiczenie: dla niektórych być może wyzwanie czytania ze wskaźnikiem codziennie będzie motywujące.

Wybierz jedną książkę, którą już na przykład czytałeś, którą lubisz, która jest dla Ciebie lekką, łatwą i przyjemną. Ważne aby miała co najmniej z 300 stron. Przeczytaj ją całą w ciągu pięciu dni używając wskaźnika.  Zwróć uwagę aby czytanie codzienne nie było zbyt wyczerpujące. Efektywniej będzie jeśli wykonasz te ćwiczenia w odstępach po 20 do 30 minut niż jednego dnia poświęcisz pół dnia na czytanie. Pracując zawodowo, ucząc się i do tego ćwicząc non stop, oczy będą zmęczone nowym sposobem czytania. Niewątpliwie nie są jeszcze przyzwyczajone do innej pracy.

Podsumowując, czytanie ze wskaźnikiem to moim zdaniem podstawowy element szybszego czytania i czytania w bardziej efektywny sposób.


Chcesz zobaczyć jak trenowałyśmy szybkie czytanie z Gosią? Przeczytaj jej historię. 

Dlatego zabierz się do treningu już teraz!


Zapraszam na krótki kurs szybkiego i efektywnego czytania. Dowiesz się jak czytać dwa razy szybciej. 

Jak czytać dwa razy szybciej i efektywniej. Czytanie ze wskaźnikiem.