To drugi już tekst z cyklu o analizie danych. Ten dedykujemy każdemu, zobacz jakie korzyści wynikają z umiejętnej analizy danych. Zwiększ swoją efektywność i skuteczność w pracy.
Zobacz wcześniejsze i powiązane wpisy:
Analiza danych – komu to potrzebne?
Umiejętności analityczne na rozmowie rekrutacyjnej – dla rekrutera i dla kandydata
Otaczają nas dane (żeby nie powiedzieć, że „osaczają”). I o ile nie jesteśmy pustelnikami w Bieszczadzkiej kniei, to codziennie jesteśmy bombardowani najróżniejszymi danymi za pośrednictwem najróżniejszych mediów.
Czy warto nauczyć się odnajdywać sens w tym chaosie/ szumie informacyjnym?
Czy da się to jakoś ujarzmić, tak aby nie tylko nie czuć się przytłoczonym nadmiarem danych, ale czerpać z nich zasadnicze korzyści?
Zdecydowanie warto!
Opierając się o nią działasz (zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym):
Jak dla mnie to największa korzyść. Czujesz się bardziej pewny siebie „wewnętrznie” i „zewnętrznie”. „Wewnętrzna” pewność siebie oznacza w tym przypadku Twoje poczucie bezpieczeństwa. Gdy wiesz, że podjąłeś decyzję w oparciu o solidne dane, a nie o „wydaje mi się” czy „inni tak robią”. „Zewnętrzna” pewność siebie przejawia się z kolei w relacjach z innymi, kiedy wiesz, że posiadasz merytoryczne argumenty na podparcie swojej decyzji/opinii. Nie pozwalasz, aby ktoś inny wymuszał na Tobie dany punkt widzenia, decyzje czy sposób postępowania.
Osiągasz zamierzone cele podejmując decyzje oparte na solidnych filarach, nie „kręcisz się w kółko”, rozważając bez końca możliwe alternatywy.
W sposób sprawny i szybki jesteś w stanie podjąć optymalne decyzje i/lub zebrać wiarygodne informacje, na podstawie których stworzysz wartościowy ogląd sytuacji
Dzięki technikom efektywnej analizy danych ograniczasz szum informacyjny wokół siebie. Z chaosu tworzysz porządek nie tylko poprzez sam proces analizowania, ale też na przykład dzięki temu, że świadomie selekcjonujesz źródła danych, opierając się tylko na tych wiarygodnych i rzetelnych
Umiejętna i skuteczna analiza danych to uniwersalna życiowa kompetencja. Nie tylko ciągle wzrasta jej znaczenie na coraz większej ilości stanowisk różnych profesji, ale też w różnych obszarach życia codziennego. Co też istotne, pewne sposoby i techniki analizy możesz spokojnie przekładać z życia zawodowego na codzienne i odwrotnie
Mam nadzieję, że tymi zaledwie kilkoma punktami, udało mi się przekonać Cię, że w dzisiejszych czasach szybka i skuteczna analiza danych daje nam tak wiele korzyści. Słusznie jest uznawana za jedną z najważniejszych życiowych kompetencji. Jeśli tak, zapraszam Cię na kolejny mój wpis, o tym, w jakich codziennych sytuacjach wykorzystujemy (często nieświadomie) analizę danych.
Serdecznie zapraszam do śledzenia działań Agnieszki na stronie: Z lotu Szpaka