fbpx

Dlaczego umiejętność analizy danych jest uważana za jedną z najważniejszych życiowych kompetencji?

ma Brak komentarzy

Zapraszam na drugi już gościnny wpis, który przygotowała dla Was Agnieszka Szpakowska. Tym razem umiejętność analizy danych, po prostu, po ludzku.

To drugi już tekst z cyklu o analizie danych. Ten dedykujemy każdemu, zobacz jakie korzyści wynikają z umiejętnej analizy danych. Zwiększ swoją efektywność i skuteczność w pracy.

Zobacz wcześniejsze i powiązane wpisy:
Analiza danych – komu to potrzebne?
Umiejętności analityczne na rozmowie rekrutacyjnej – dla rekrutera i dla kandydata

Umiejętność analizy danych – gdy otaczają nas dane …

Otaczają nas dane (żeby nie powiedzieć, że „osaczają”). I o ile nie jesteśmy pustelnikami w Bieszczadzkiej kniei, to codziennie jesteśmy bombardowani najróżniejszymi danymi za pośrednictwem najróżniejszych mediów.

Czy warto nauczyć się odnajdywać sens w tym chaosie/ szumie informacyjnym?

Czy da się to jakoś ujarzmić, tak aby nie tylko nie czuć się przytłoczonym nadmiarem danych, ale czerpać z nich zasadnicze korzyści?

Zdecydowanie warto!

umiejętność analizy danych w życiu codziennym - korzyści

5 głównych korzyści z umiejętnej analizy danych

Opierając się o nią działasz (zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym):

Pewniej

Jak dla mnie to największa korzyść. Czujesz się bardziej pewny siebie „wewnętrznie” i „zewnętrznie”. „Wewnętrzna” pewność siebie oznacza w tym przypadku Twoje poczucie bezpieczeństwa. Gdy wiesz, że podjąłeś decyzję w oparciu o solidne dane, a nie o “wydaje mi się” czy “inni tak robią”. “Zewnętrzna” pewność siebie przejawia się z kolei w relacjach z innymi, kiedy wiesz, że posiadasz merytoryczne argumenty na podparcie swojej decyzji/opinii. Nie pozwalasz, aby ktoś inny wymuszał na Tobie dany punkt widzenia, decyzje czy sposób postępowania.

Skuteczniej

Osiągasz zamierzone cele podejmując decyzje oparte na solidnych filarach, nie „kręcisz się w kółko”, rozważając bez końca możliwe alternatywy.

Efektywniej

W sposób sprawny i szybki jesteś w stanie podjąć optymalne decyzje i/lub zebrać wiarygodne informacje, na podstawie których stworzysz wartościowy ogląd sytuacji

Spokojniej

Dzięki technikom efektywnej analizy danych ograniczasz szum informacyjny wokół siebie. Z chaosu tworzysz porządek nie tylko poprzez sam proces analizowania, ale też na przykład dzięki temu, że świadomie selekcjonujesz źródła danych, opierając się tylko na tych wiarygodnych i rzetelnych

Wszechstronniej

Umiejętna i skuteczna analiza danych to uniwersalna życiowa kompetencja. Nie tylko ciągle wzrasta jej znaczenie na coraz większej ilości stanowisk różnych profesji, ale też w różnych obszarach życia codziennego. Co też istotne, pewne sposoby i techniki analizy możesz spokojnie przekładać z życia zawodowego na codzienne i odwrotnie

Podsumowując

Mam nadzieję, że tymi zaledwie kilkoma punktami, udało mi się przekonać Cię, że w dzisiejszych czasach szybka i skuteczna analiza danych daje nam tak wiele korzyści. Słusznie jest uznawana za jedną z najważniejszych życiowych kompetencji. Jeśli tak, zapraszam Cię na kolejny mój wpis, o tym, w jakich codziennych sytuacjach wykorzystujemy (często nieświadomie) analizę danych.

Serdecznie zapraszam do śledzenia działań Agnieszki na stronie: Z lotu Szpaka


Najważniejsze w życiu w odpowiedniej być załodze!

Follow Magdalena Dudek:

Przez ponad 8 lat byłam związana z dużymi firmami. W wewnętrznych działach HR zajmowałam się rekrutacjami, szkoleniami i rozwojem pracowników. Z wykształcenia Socjolog, ukończyłam studia podyplomowe z zarządzania kompetencjami pracowników oraz Szkołę trenerów biznesu. Lubię się ciągle uczyć ale też dzielić się wiedzą, którą posiadam oraz doświadczeniami. Żeglarstwo dodaje mi motywacji do działania. Nauczyło mnie jak radzić sobie z trudnymi warunkami i burzliwą pogodą tutaj na lądzie. Z każdego rejsu wyciągam lekcje, które przenoszę do biznesu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.