fbpx

Inaczej. Jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej.

with Brak komentarzy

Radek Kotarski wyd. Altenberg

Główne myśli z książki i krótkie podsumowanie jak pracować inaczej.

Ciągle nie mamy czasu. Tłumaczymy tym leżące na półce książki, które czekają na lepszy czas kiedy po nie sięgniemy. Czekamy na ten moment, kiedy w końcu znajdziemy czas na odpoczynek, na spotkanie z bliskimi, w końcu czas dla siebie.

Przeciętnie w pracy lub pracując spędzamy dziennie minimum 8 godzin. Dobrze pewnie wiesz, że te 8 godzin w wielu przypadkach mocno się wydłuża. Po pracy zmęczenie daje się we znaki i nie mamy siły na nic innego.

Inaczej. Jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej. Radek Kotarski wyd. Altenberg

Dziewięćdziesiąt tysięcy godzin – według badań, właśnie tyle czasu spędzamy w pracy.

Właśnie dlatego moim zdaniem warto popracować nad tym aby praca i to jak ją wykonujemy była efektywna. Abyśmy pracowali przyjemniej, inaczej.

Zastanów się nad swoim dniem pracy.

Czy są momenty, w których widzisz, że Twoja praca jest mało efektywna?

Masz poczucie, że gonisz własny ogon?

Zaraz po rozpoczęciu tygodnia marzysz o tym aby zaczął się weekend?

Radek Kotarski w swojej książce bardzo ciekawie i jak zawsze humorystycznie opisuje co można zrobić aby pracować Inaczej, mniej, ale lepiej i przyjemniej. Obala kilka mitów, stereotypów. Uporządkował wiele teorii, bazując na danych naukowych i badaniach.

Inaczej. Jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej – Dla kogo jest ta książka?

Dla tych, którzy chcą zapanować nad innym sposobem pracy, są zmęczeni bezproduktywnym siedzeniem w pracy, szukają sprawdzonych metod, które są potwierdzone badaniami.

W książce znajdziesz kilka rozwiązań. Z łatwością możesz wybrać jedno z nich i je przetestować. Jeśli u Ciebie nie zadziała, spróbuj innego.

Dla oczekujących w tym miejscu jakiegoś magicznego sposobu od razu podpowiem, że go nie znajdziecie. Wszystko o czym autor pisze to po prostu inny sposób pracy, organizowania czasu i zrozumienia naszego funkcjonowania.

Pracuj po prostu Inaczej!

Główne myśli z książki

W tym miejscu znajdziesz kilka najważniejszych dla mnie myśli z tej książki.

Pracować inaczej to pracować bardziej świadomie. Zastanów się czym dla Ciebie jest praca?

Jeżeli do wykonywania pracy używamy słabych metod, wyniki pracy też będą słabe.

Nasza praca przebiega zdecydowanie bardziej efektywnie gdy pracujemy z poczuciem kontroli i sensu.

Poznanie własnej motywacji do pracy powoduje, że pracujemy inaczej. Motywacja większa i przemyślana zdziała wiele, gdy jesteśmy świadomi jak działa.

Motywacja

O motywacji napisano już setki, może tysiące książek. Być może brałeś udział w wystąpieniach motywacyjnych, które wygłaszają znani mówcy, może byłeś na szkoleniu z motywacji. Warto pamiętać, że to nie jest takie proste. Nie wystarczy komuś powiedzieć, że może wszystko, jest zwycięzcą by jego motywacja poszybowała do góry bez powrotnie. Motywacja to jeden z najbardziej skomplikowanych mechanizmów ludzkiej natury.
Zacznij od rozróżniania motywacji wewnętrznej od zewnętrznej. Czy wiesz jak je rozróżnić?

Prokrastynacja

To słowo, które w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Odkładanie zadań na później to ciekawe zjawisko. Z jednej strony wiemy, że należy coś zrobić, a z drugiej, niektóre sprawy odkładamy na wieczne potem.
Zastanów się z jakimi zadaniami masz problem, jak często odkładasz zadania? Popracuj nad tym aby poznać siebie, to bezcenna wiedza. Wskazówki jak to zrobić znajdziesz w książce.

Skuteczność i cele

Skuteczne wykonywanie pracy często kojarzymy z wyznaczaniem sobie celów. Warto pamiętać, że wyznaczanie celów powinno przebiegać zgodnie z sytuacją, w której obecnie się znajdujemy, odpowiednim kontekście. Planując cele często zapominamy o czynnikach zewnętrznych, tymczasem nieosiągnięcie zaplanowanego celu może mieć dalsze bardzo negatywne skutki w realizacji kolejnych zadań. Nasza motywacja spadnie, a przy kolejnym zadaniu jego realizację będziemy odkładać jeszcze bardziej niż do tej pory. Planowanie celów nigdy nie powinno być oderwane od naszego codziennego życia, naszych możliwości.

Jeśli chcesz pracować inaczej, pracuj z głębokim sensem.

Zastanów się nad tym czy Twoja praca ma znaczenie dla innych, czy widzisz sens w tym, czym się zajmujesz na co dzień?

Pamiętaj też, że inna praca to praca z szacunkiem  do potrzeb Twojego organizmu, praca z większym skupieniem, która uwzględniania wiele drobnych elementów naszego życia, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi.

Podsumowując

W dorosłym życiu wokół pracy skupia się nasz świat, codzienne aktywności. Niestety w szkole zazwyczaj nikt nas nie uczy jak uczyć się skuteczniej, jak pracować efektywniej. Tak samo jak uczymy się intuicyjnie, często po prostu powtarzając treści bez końca. Tak samo w pracy, pracujemy intuicyjnie, często mało efektywnie.

Pracuj mniej, pracuj lepiej, pracuj przyjemniej !

Czy warto sięgnąć po książkę Inaczej. Jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej?

Moim zdaniem absolutnie tak, za co dziękuję wydawnictwu Altenberg.

W książce, co ważne, odnajdziesz wskazówki, które pasują do naszej kultury. Przyznam, że często czytając literaturę z zagranicy, mam poczucie, że ok brzmi ciekawie, ale u nas to nie zadziała, mamy inny sposób myślenia i pracy.

Na podsumowanie każdego rozdziału znajdziesz, krótkie ćwiczenia, zadania do zastanowienia to pozwala od razu podejść praktycznie do tematu i przełożyć to o czym czytasz na Twoje własne doświadczenia i zmiany.

Jeżeli tytuł Cię zaciekawił, zachęcam do zajrzenia do wpisu Mózg rządzi, zatem włam się do niego i nie ulegaj pułapkom myślenia. Pracuj efektywnie. Znajdziesz tu opis 3 książek w tym, książki Radka Kotarskiego Włam się do mózgu.

Podąrzaj Magdalena Dudek:

Przez ponad 8 lat byłam związana z dużymi firmami. W wewnętrznych działach HR zajmowałam się rekrutacjami, szkoleniami i rozwojem pracowników. Z wykształcenia Socjolog, ukończyłam studia podyplomowe z zarządzania kompetencjami pracowników oraz Szkołę trenerów biznesu. Lubię się ciągle uczyć ale też dzielić się wiedzą, którą posiadam oraz doświadczeniami. Żeglarstwo dodaje mi motywacji do działania. Nauczyło mnie jak radzić sobie z trudnymi warunkami i burzliwą pogodą tutaj na lądzie. Z każdego rejsu wyciągam lekcje, które przenoszę do biznesu.

Zostaw Komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.