Jak poprawnie napisać CV, to pytanie pojawia się w momencie gdy po raz pierwszy chcemy poszukać pracy. Pisanie CV to nie lada wyzwanie, bardzo często w trakcie kreowania treści pojawia się bardzo dużo wątpliwości. Dlaczego pisanie CV jest dla wielu osób problematyczne i czasochłonne? Być może dlatego, że nie ma jednego dobrego wzoru, jednego schematu. Dodatkowo, dziś mamy wiele możliwości kreowania treści, korzystania z szablonów i wzorów. Im jest ich więcej, tym problem z wyborem większy. Jaki wzór jest odpowiedni, jaką czcionkę wybrać, czy pisać w punktach czy raczej długo, co zawrzeć w życiorysie?
Na wszystkie te pytania oczywiście nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Warto jednak trzymać się pewnych standardów i zadbać o to, aby fachowe CV było naszą najlepszą wizytówką.
W tekście odpowiadam na często zadawane pytania dotyczące tego jak napisać CV krok po kroku:
Chcesz sięgać wzrokiem za horyzont?
Zobacz materiał: Jak napisać CV? Krótki kurs online.
To co najważniejsze jest w jednym miejscu, przygotuj CV bez wpadek i sprawnie. Wskazówki okiem rekrutera. 😉
Oczywiście nie ma na to pytanie jednej dobrej odpowiedzi. Zależy od tego, ile masz doświadczenia zawodowego, jak ułożysz treść w swoim życiorysie i co więcej, na jakie ogłoszenie aplikujesz.
W akapicie poniżej, wspominam o tym, aby nie pisać cv zbyt małą czcionką, która jest nie czytelna bez powiększenia dokumentu, tylko po to aby cv zmieściło się na jednej stronie. To częsty błąd kandydatów. Zdarzało mi się pytać zainteresowanych dlaczego swoje cv stworzyli właśnie w taki sposób. Najczęstszą odpowiedzią było, to, że takie znaleźli wskazówki, że cv musi być na jednej stronie. Takie przekonania nadal są powszechne.
Bez wątpienia, jeżeli masz 10 czy 15 lat doświadczenia zawodowego, ciężko będzie zmieścić CV na jednej stronie. Nie przejmuj się gdy zajmuje ono dwie strony, a nawet w niektórych sytuacjach trzy! Dodatkowo pamiętaj, aby nie opisywać wszystkich swoich kursów komputerowych z ostatnich 15 lat, jak się domyślasz kurs z programu do edycji treści z 1995 roku jest mało aktualny i nie wzbogaca naszego cv o konkretne i wartościowe informacje. Do tej pory zdarza mi się otrzymywać cv, w których kandydaci opisują szczegółowo np. kurs z obsługi faksu czy szczegółowo opisują moduły realizowanych szkoleń sprzed kilkunastu lat. Najdłuższe cv jakie czytałam, maiło dokładnie 19 stron zbitego tekstu. Takie dokumenty nie zachęcają do dokładnego zapoznania się z Twoim doświadczeniem, dodatkowo ciężko odszukać w nich to co jest naprawdę ważne.
Krótko mówiąc, dopasuj cv do oferty, nie opisuj tam całego swojego życia zawodowego w najdrobniejszych szczegółach. Pamiętaj, aby nie przesadzać w żadną stronę, nie koncentruj się na tym, aby Twoje cv miało koniecznie jedną stronę. Zdecydowanie ważniejsze jest co i jak w nim napiszesz.
jak napisać CV czytelnie?
Standardowa czcionka w dokumentach to 11 lub 12 pkt.
Pamiętaj, nie pisz czcionką numer 5 czy 6 tylko dlatego żeby cv zmieściło się na jednej stronie! Lepiej, aby cv było czytelne na dwóch stronach niż napisane mikro czcionką na jednej stronie.
Co więcej, dobierz czcionkę, która będzie czytelna. Dlaczego? Rekruter, osoba czytająca Twoje CV statystycznie poświęca na to około 6 sekund. Często zdarza się, że kandydaci chcą wyróżnić swój życiorys ozdabiając go i dodają kilka rodzajów czcionek, w różnych kolorach, zawijanych i pochyłych. W rzeczywistości, efekt jest wręcz odwrotny. CV staje się nie czytelne.
Jaka czcionka jest dobra do CV? Wybierz tą która Tobie odpowiada ale jednocześnie jest czytelna. Bezpiecznie jest posługiwać się tymi standardowymi i najpopularniejszymi: Calibri (domyślna czcionka w Word), Tahoma, Arial, Times New Roman , Arimo i przykładowo Helvetica – uważana za jedną ładniejszych czcionek – jest czytelna i nie męczy wzroku czytającego tekst.
W CV unikaj czcionek takich jak: Comic Sans, Ink Free czy Chiller. Być może mają swój urok i są ładne, jednak pamiętaj jaki jest cel pisania CV. Używanie mało biznesowych i czytelnych czcionek może przekreślić Twoją szansę na to aby osoba czytająca dokument, dokładnie się z nim zapoznała.
Elementy podstawowe to:
Możesz jak najbardziej dodać inne elementy takie jak: profil zawodowy, posiadane dodatkowe umiejętności, zainteresowania czy zdjęcie.
Oczywiście analogicznie do poprzednich pytań, opcji do wyboru jest bardzo wiele.
Możesz:
– pisać w czystym dokumencie/ edytorze tekstowym. Samodzielnie tworzysz cały dokument, układasz go w kolumny, tabele lub dowolny inny sposób jaki przyjdzie Ci do głowy,
– skorzystać z
dostępnych wzorów; w wordzie też taki jest: wchodzisz do zakładki nowy – wybierasz
z wzorów cv,
– skorzystać z dostępnych szablonów takich jak ten [link],
– korzystać z kreatorów, edytorów i programów – uważaj bo wiele z nich jest płatnych lub samo pisanie jest opisane jako darmowe ale gdy dokument chcesz pobrać jest on już wtedy płatny. Jeżeli nie chcesz płacić za stworzenie dokumentu sprawdź to na początku.
– darmowy program do tworzenia grafik np. Canva – daje naprawdę bardzo dużo ciekawych możliwości nawet gdy aplikujesz do branży kreatywnej i masz większe wymagania jeśli chodzi o wzór czy grafikę, niewątpliwie znajdziesz coś dla siebie. Wiele szablonów jest dostępnych w darmowej wersji programu, te bardziej zaawansowane są w wersji płatnej.
Na koniec, jedna myśl: jest wiele osób, które szukają idealnego programu do napisania cv. Przez kilka dni poświęcają na to godziny, czasami nawet dni. Moim zdaniem, warto skupić się na jednym rozwiązaniu i przejść do działania. Pamiętaj, że to nie program tu jest najważniejszy. W każdym programie, można zrobić cv, które będzie Twoją bardzo dobrą wizytówką jak i tą słabą. Najważniejsza jest treść.
To też temat dyskusyjny, jedni uważają, że warto inni, że to zbyteczne i cv powinno skupić się na tym co zawodowe. Ja uważam, że jeżeli masz zainteresowania, pasje, które są prawdziwe to warto o nich w cv wspomnieć. Podkreślę w tym miejscu, aby pisać prawdę. To jedna z rubryk, w których często znajduje się cokolwiek, bo coś wypada wpisać a potem podczas rozmowy okazuje się, że wpisane hobby: książki, psychologia czy sport, są zupełnie fikcyjne. Bo kandydat nie potrafi wymienić żadnego tytułu książki wraz z autorem, nie potrafi polecić ciekawej lektury.Z psychologii, to raczej ciekawy jest ludzi, a sport ogranicza się do oglądania co jakiś czas meczu w tv czy igrzysk olimpijskich.A tym czasem, zainteresowania w cv mogą powiedzieć wiele o Twoich cechach charakteru i o tym jaki jesteś, jakie masz podejście do pracy.
Rozmowa o zainteresowaniach to często dobry moment do sprawdzenia umiejętności języka obcego. Dlatego tym bardziej nie warto dodawać tu zmyślonych informacji. Stwarzamy sobie dodatkowe sytuacje stresowe.
Ciekawe zainteresowania w cv to też dobry temat do dyskusji, gdy spotkanie się rozpoczyna ale czekamy jeszcze na kogoś kto ma dołączyć. Kandydat się denerwuje, więc rekruter chce mu pomóc, aby opowiedział o tym co lubi.
Zdecydowanie jeżeli pokrywają się z twoją ścieżką zawodową. Jeżeli na przykład od kilkunastu lat grasz zespołowo w siatkówkę a aplikujesz na stanowiska lidera – możesz wspomnieć o swoich umiejętnościach pracy z zespołem na boisku. Jeżeli grasz w szachy czy w gry strategiczne z sukcesami, a aplikujesz na stanowisko związane z analizą informacji, jak najbardziej pokaż to.
Unikaj pisania: podróże, sport, film, książki, muzyka, rozwój osobisty. Jeżeli faktycznie mocno interesujesz się filmem czy sportem napisz bardziej szczegółowo w jakim wymiarze, co robisz.
Podróżami interesuje się dziś niemal każdy, sport wpisuje większość tych osób, które miały wf w szkole …
Napisz inaczej. Poszukaj takiej ścieżki, która zainteresuje lub nie pisz nic – przecież nie każdy musi mieć zainteresowania, to nie jest punkt obowiązkowy w cv.
Zamiast pisać podróże możesz napisać: wycieczki w góry, piesze wędrówki po górach, być może masz za sobą ciekawą podróż do Portugali czy Hiszpani.
Zamiast pisać o rozwoju osobistym napisz: czytanie książek z tematyki…, słuchanie podcastów…, udział w wydarzeniach…, czy prowadzenie bloga o tematyce…
Rozmowa o zainteresowaniach powinna być tym najmniej stresującym elementem rozmowy. Pamiętaj też, że wspólne pasje zbliżają, jeżeli trafisz na rekrutera, który tak jak Ty lubi żeglować lub grać w siatkówkę, jest większa szansa, że szybciej nawiążecie wspólny język, rozmowa będzie mniej stresująca. Pod warunkiem że to co piszesz w cv jest prawdą i o swoich zainteresowaniach umiesz opowiedzieć.
Pamiętam do dziś jednego z kandydatów, który w zainteresowaniach wpisał żeglarstwo, ponieważ jest to moja duża pasja, a mieliśmy chwilę czasu czekając na kierownika zespołu zaczęłam rozmowę właśnie o tym, bardzo ogólnie poprosiłam żeby opowiedział o tym jak doświadczenia zdobyte na wodzie, na żaglówce, mogą mu się przydać w pracy na tym stanowisku, bo to bardzo fajna pasja.
Niestety okazało się, że kandydat niewiele wie na ten temat. Początkowo opowiadał, o swoich osiągnięciach i zdobytych uprawnieniach. Widziałam, że żeglarstwo nie jest jego prawdziwym zainteresowaniem, Postanowiłam do tego nie nawiązywać. Jednak, kandydat zachęcony tematem rozmowy, wracał kilka razy do swoich historii z morza „osiągnięć i sukcesów”. Niestety nieprawdziwych, co bardzo szybko wyszło przy rozmowie, tutaj nie mogłam już tego pominąć. Gdy zauważył, że wiem o co chodzi, zmienił kierunek. Opowiadał o rejsach na jednym z żaglowców. Traf chciał, że na tym żaglowcu byłam wtedy już ponad 20 razy a kandydat niestety nie. To było smutne doświadczenie. Ponieważ nie taki jest cel rozmowy, bardzo szybko zakończyłam wątek zainteresowań.
Nie o to chodzi, aby przekonywać kto ile wie w danej dziedzinie. Kandydat za wszelką cenę chciał się pokazać, opowiadał o sile charakteru jaką daje żeglarstwo i morze. Na koniec przyznał, że nie ma doświadczenia a napisał żeglarstwo w zainteresowaniach żeby nie było pusto, bo to ciekawe hobby. Uśmiechnęłam się i zachęciłam aby to po prostu sprawdził.
Zaufanie kandydatowi podczas dalszej rozmowy było trudne.
Mimo tego, że zmiany związane z ochroną danych osobowych weszły w życie już jakiś czas temu nadal jest wiele pomyłek.
Obecna zgoda na przetwarzanie danych osobowych jest dość prosta:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (tu wpisz nazwę firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Wielu pracodawców obecnie wymaga własnej klauzuli, którą podają w ogłoszeniu lub formularzu aplikacyjnym – zwróć na to uwagę! Nadal wielu kandydatów wysyła cv ze starą zgodą na przetwarzanie danych osobowych z 1997 roku, to może skutkować odrzuceniem cv już na wstępie z powodów formalnych.
Jeżeli chcesz aby firma w przyszłości mogła wrócić do Twojego cv. Możesz dopisać zgodę na przyszłe rekrutacje
Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia przyszłych rekrutacji.
Aby zgodę dodać łatwo w swoim cv możesz umieścić ją w stopce dokumentu, automatycznie przeniesie się na wszystkie strony.
W tym celu należy kliknąć na dole strony dwa razy i pod linią dodać tekst. Może być mniejszą czcionką niż cały dokument.
Jeżeli potrzebujesz dalszych wskazówek o CV – zapraszam do tekstu Jak napisać cv
tutaj możesz pobrać wzór cv i zainspirować się do tworzenia własnego 🙂
Chcesz sięgać wzrokiem za horyzont?
Zapraszam Cię do zakładki:
Kursy, szkolenia i wydarzenia – Potraktuj tą stronę, jak pewnego rodzaju mapę, w drodze do rozwoju i doskonalenia się.
Wybierz coś dla siebie. Poszerzaj swoje horyzonty i obieraj codziennie najlepszy dla siebie kurs.