O procesie rekrutacji mówię z perspektywy swojego ponad 10-letniego doświadczenia w obszarze HR. Opowiem Ci, jak najlepiej przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Pamiętaj, że to o czym przeczytasz to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Poruszymy najważniejsze informacje. Na wiele pytań i sytuacji podczas rozmowy rekrutacyjnej można spojrzeć z różnych perspektyw, niektóre z nich wymagają indywidualnego omówienia.
Nie ma dwóch takich samych rozmów rekrutacyjnych. Nie ucz się na pamięć poprawnych odpowiedzi. Jeśli to nie będzie Twoja pierwsza rozmowa kwalifikacyjna, to masz już pewne własne doświadczenie. Skorzystaj z niego – zastanów się, co można było powiedzieć inaczej.
Kluczem do sukcesu jest przemyślenie konkretnych sytuacji, przypomnienie szczegółów, zrozumienie procesu i tego dlaczego osoba, z którą rozmawiasz, zadaje takie a nie inne pytania. Zazwyczaj można przewidzieć, jakie pojawią się pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej.
Krok pierwszy: czy wiesz jakie są Twoje mocne strony, na których możesz bazować w pracy? Zastanów się za co chwalą Cię współpracownicy, przełożeni, znajomi? Wypisz odpowiedzi na powyższe pytania. Spójrz na to, co spiszesz na kartce, dopiero zmaterializowana treść będzie miała wartość.
Bazowanie na swoich mocnych stronach, sukcesach, podczas rozmowy rekrutacyjnej jest ważne. Te pytania pojawiają się niemal zawsze i warto być przygotowanym na kilka ich wariacji.
Ostatnie pytanie często pojawia się już na samym początku rozmowy o pracę. Ma na celu zbadanie Twojej motywacji, sprawdzenie czy wiesz już coś o firmie, czy przygotowałeś się do rozmowy, czy wiesz na jakie stanowisko aplikujesz.
E-book to ponad 50 stron materiału, w którym pokażę Ci, w jaki sposób profesjonalnie przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej i jak zdobyć swoją wymarzoną pracę. Wszystko bez niepotrzebnego stresu.
Razem ze mną, dowiesz się, jak osiągnąć zawodowy sukces.
Pamiętaj, że każdy rekruter czyli osoba, która będzie prowadzić rozmowę rekrutacyjną, jest inny i to, by dwie rozmowy były identyczne jest niemożliwe. Czy to znaczy, że nie wiadomo czego się spodziewać? Wręcz przeciwnie!
Większość osób zajmujących się rekrutacją zawodowo, prowadzi rozmowy oparte na kompetencjach. Miej na uwadze, że w mniejszych firmach rozmowami w sprawie pracy często zajmują się właściciele firm, osoby zajmujące się działem administracji lub każdy z kierowników, pracowników, który potrzebuje pomocy i ma we własnym zakresie przeprowadzić rekrutację. Czasami po drugiej stronie będzie siedział specjalista zajmujący się rekrutacją wiele lat. Częściej będzie to, np. kierownik działu logistyki, który szuka do zespołu kolejnej osoby.
Rekruter to też człowiek, który ma na sobie dużą odpowiedzialność zarówno przed Tobą, w końcu w jakiś sposób wpłynie na Twoje kolejne dni, miesiące a może nawet lata życia, jak i przed firmą. Nietrafiona rekrutacja dla firmy to bardzo duży koszt.
Podchwytliwe pytania na rozmowie rekrutacyjnej? Czasami kandydaci sądzą, że pytania, które słyszą, są podchwytliwe i mają drugie dno. Nie jest to zazwyczaj prawda, pytania często są szczegółowe, doprecyzowujące a pojawiają się, by wyłuskać najlepszego kandydata.
Celem rozmowy rekrutacyjnej jest zebranie jak największej ilości informacji na temat danego kandydata. Oprócz tego wybranie czyje doświadczenia i kompetencje będę adekwatne do oczekiwań firmy i przyszłych zadań na tym konkretnym stanowisku. Aby rekruter uzyskał potrzebne informacje, na zadawane pytania staraj się odpowiadać pełnymi zdaniami, nie półsłówkami: tak, nie, nie wiem. Takie odpowiedzi niewiele o Tobie powiedzą.
Kandydaci często są zawiedzeni tym, że firma wybrała inną osobę. Rozumiem, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że być może na tym stanowisku dana osoba bardzo szybko by się znudziła. Może podczas rozmowy dała się poznać jako osoba, która lubi pracować zespołowo, a to stanowisko jest raczej dobrym miejscem dla osób, które wolą pracować indywidualnie?
Osoba, która prowadzi rekrutację, zna charakterystykę danej firmy, stanowiska i chce jak najlepiej poznać Ciebie, aby dokonać najlepszego dopasowania. Rekruter może zadawać pytania według konkretnej metody, które można poznać czytając e-booka.
Jeżeli rekruter na podstawie uzyskanych od Ciebie odpowiedzi podejmie decyzję, że kandydat, którego szuka to nie Ty, często należy być za to wdzięcznym. Jak wspomniałam, rozmowa rekrutacyjna powinna być rozmową partnerską. Pamiętaj, że Ty też możesz zadawać pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej. Warto się do tego przygotować.
Jednym z bardziej problematycznych i najczęściej zadawanym pytaniem na rozmowie rekrutacyjnej jest pytanie o oczekiwania finansowe. Temu tematowi poświęciłam więcej czasu w tym tekście: pytania o oczekiwania finansowe na rozmowie rekrutacyjnej. Znajdziesz tu wskazówki i przykładowe odpowiedzi. Rozmowa o zarobkach to negocjacje, pamiętaj o tym.
Jeżeli aplikujesz na przykład na stanowisko kierownika projektów, zacznij od tego, aby się zastanowić jakie kompetencje powinien mieć Kierownik Projektu? Za co taka osoba jest odpowiedzialna?
Przykład: kierownik projektu jest odpowiedzialny za współpracę z całym zespołem. Umiejętność sprawnej komunikacji jest na tym stanowisku bardzo ważna. Zastanów się, w jakich sytuacjach Ty wykazałeś lub wykazałaś się dobrą umiejętnością komunikacji? Do codziennych zadań kierownika projektu należy też negocjowanie zakresu i zasobów projektu. Przypomnij sobie sytuację, w których musiałeś/musiałaś negocjować warunki umowy, współpracy?
W podobny sposób przeanalizuj stanowisko pracy na, które Ty aplikujesz.
Jeżeli jesteś freelancerem, prowadzisz własną małą firmę, zwróć uwagę na to, że gdy prowadzisz rozmowy z potencjalnymi współpracownikami, klientami, partnerami biznesowymi, to ta rozmowa często ma również formę rozmowy rekrutacyjnej. Do takich rozmów tym bardziej warto się przygotować pod kątem swoich doświadczeń zawodowych.
Miałam okazję prowadzić szkolenie o tym, jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej, dla członków zarządu pewnej spółki. Firma miała planowane rozmowy z nowym inwestorem, który chciał dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Forma tych rozmów była bardzo zbliżona do rozmowy rekrutacyjnej. Rozmowy zakończyły się sukcesem. Dobre przygotowanie, poznanie swoich zalet i niedoskonałości pomoże w uniknięciu błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Na pozytywny przebieg rozmowy rekrutacyjnej ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze jest przygotowanie i udzielanie merytorycznych przemyślanych odpowiedzi. Warto również pamiętać, chociażby o tym, że ulegamy pierwszemu wrażeniu i o tym, że warto zadbać o spójność naszej komunikacji.
Wcale nie zachęcam Cię do tego, aby czytać i uczyć się na pamięć podręczników o komunikacji, w których znajdziesz informacje, jak dobrze podać dłoń na spotkaniu, jak usiąść na krześle, aby skupić uwagę słuchacza czy to po ilu sekundach usiąść. Wręcz przeciwnie!
Zachęcam Cię do tego, żeby być po prostu sobą, zachować się adekwatnie do sytuacji. Gdy uczysz się nienaturalnych dla siebie zachowań, to widać, dokładasz sobie kolejne elementy, które będą stresujące. Każdy z nas zachowuje się inaczej, każdy z nas ma inny sposób bycia i komunikacji i to jest w porządku.
Podejdź do rozmowy rekrutacyjnej jak do rozmowy partnerskiej, w której to obu stronom zależy na tym aby dobrze się poznać. Tak samo, jak Ty nie chcesz aby firma mówiła nieprawdę o tym jakie są warunki pracy, zadania, tak samo Ty nie oszukuj i nie naciągaj rzeczywistości. Jeśli na podstawie nie do końca prawdziwych informacji rekruter podejmie decyzję, że zatrudni właśnie Ciebie w pewnym momencie to się zemści. Wiesz, to trochę tak jakby zatrudnił kogoś innego, a zadania będziesz wykonywać Ty.
Dziękuję za Twoja uwagę. Trzymam kciuki na rozmowach rekrutacyjnych.
Ten tekst przygotowałam na podstawie e-booka. „Jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej„. W którym omawiam proces rekrutacji od strony rekrutera. Tłumaczę dlaczego podczas rekrutacji rekruter zadaje takie a nie inne pytania. Znajdziesz w nim konkretne wskazówki, o jakich tym etapów rekrutacji możesz się spodziewać, czym jest rekrutacja oparta na kompetencjach, a także najbardziej popularne i najczęściej pojawiające się pytania rekrutacyjne wraz z omówieniem.
Do tego liczne przykłady: konkretnych stanowisk i kompetencji wraz z pytaniami rekrutacyjnymi (np. kierownika, specjalisty ds. obsługi klienta czy Cabin Crew) z ćwiczeniami.
E-book to ponad 50 stron materiału, w którym pokażę Ci, w jaki sposób profesjonalnie przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej i jak zdobyć swoją wymarzoną pracę. Wszystko bez niepotrzebnego stresu.
Razem ze mną, dowiesz się, jak osiągnąć zawodowy sukces.
Fragmenty e-booka otrzymasz prosto na swoją skrzynkę mailową.
Potwierdź swój adres mailowy!