fbpx

Jak rekrutować pracowników – jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną.

with 8 komentarzy

Organizujesz rekrutację po raz pierwszy? Pracujesz w HR a może prowadzisz własną firmę? Może rekrutacja to Twoje nowe, dodatkowe obowiązki? Nie masz doświadczenia w rekrutacji, nie wiesz od czego zacząć? Zadajesz sobie pytanie: jak rekrutować pracowników skutecznie?

W tym tekście krok po kroku omówimy co zrobić aby rekrutacja przebiegła sprawnie i bez strachu również dla Ciebie.

Przed spotkaniem

Poniżej znajdziesz listę rzeczy, o których koniecznie musisz pamiętać  przygotowując rekrutację samodzielnie aby rozmowa rekrutacyjna była przeprowadzona w sposób profesjonalny należy się do niej przygotować.

Rozmowa kwalifikacyjna.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem (lista kontrolna dla prowadzącego).

Rezerwacja sali lub komfortowego miejsca  

(oczywiście powinna być wyciszona, ponadto dobrze aby była możliwość zaproponowania czegoś do picia). Pamiętaj, że Kandydat podczas tej rozmowy porusza tematy częściowo poufne a sam udział w rekrutacji powinien  być poufny ze względu na komfort kandydata i jego obecne miejsce pracy.

Potwierdzenie spotkania

Spotkanie jest potwierdzone z kandydatem oraz ewentualnymi współuczestnikami. Jeżeli kandydat ma zabrać coś na spotkanie, przygotować zadanie – wyraźnie poproś go o to .

Pytania od kandydata

Przygotuj się na ewentualne pytania od kandydata (wielkość zespołu, dokładne zadania, systemy z jakich będzie korzystał, dodatkowe benefity, system premiowy, kiedy otrzyma informacje zwrotną, termin rozpoczęcia pracy, rodzaj i czas umowy tej i następnych, możliwości rozwoju – ścieżka awansu, kwestie finansowe).

Opis stanowiska

Miej dokładny opis stanowiskaogłoszenie na jakie odpowiedział kandydat. Często jest to podstawa do pytań z jego strony.

CV Kandydata

Wydrukuj CV kandydata lub miej je ze sobą w innej formie np. elektronicznej. To świadczy o Twoim przygotowaniu do rozmowy. Nie rób tego na ostatnią chwilę, technika lubi płatać figle, a nic bardziej nie burzy wizerunku rekrutera w oczach kandydata jak to, gdy nie masz jego cv i nie wiesz co w nim dokładnie jest zawarte. Zadbaj o to koniecznie.

Sprawdź kluczowe kwestie w cv. Jeżeli kandydat ma w życiorysie zawarte skróty, które mogą być związane ze stanowiskiem np. programów lub firm, w których pracował. Sprawdź je. Zobacz w jakiej branży pracował, rozszyfruj terminy trudne lub branżowe. Pokaż że jesteś przygotowany do rekrutacji.

Pytania do kandydata

Przygotuj listę pytań do kandydata, zgodnych z jego doświadczeniami. Zastanów się co w cv nie jest jasne, jakich informacji tam brakuje, czego chcesz dowiedzieć się więcej. Następnie uwzględniaj stanowisko na jakie aplikuje i co będzie na nim robił jeżeli wynik rekrutacji potoczy się pozytywnie. O tym szczegółowo przeczytasz poniżej.

Rekrutacja pracowników. Jak rekrutować. Jak zaplanować przeprowadzenie rekrutacji. Planowanie. HR
Jak rekrutować pracowników – planownie

Rozmowa rekrutacyjna z kandydatem. O co pytać kandydata?

Przede wszystkim, jestem zwolennikiem przeprowadzania rozmów rekrutacyjnych opartych o kompetencje. Jakie mamy przykłady kompetencji? Samodzielność,  organizowanie, innowacyjność, sumienność, myślenie analityczne. To oczywiście tylko niektóre z nich. Zastanów się jakie są kluczowe na stanowisku, na które przeprowadzasz rozmowę rekrutacyjną?

O jakie obszary pytać kandydatów?
Jak rekrutować pracowników zgodnie z planem i celem?

Dla mnie ważna jest motywacja do zmiany:
– Czy kandydat szuka pracy aktywnie.
– Dlaczego szuka nowej pracy lub dlaczego bardzo chce odejść ze starej.
– Co jest dla niego ważne żeby praca  spełniała jego oczekiwania.

Drugi ważny obszar to ogólnie motywacja do pracy co daną osobę motywuje do tego, aby dobrze pracować.

Trzeci obszar to dotychczasowe doświadczenia, zrealizowane projekty i obowiązki na ostatnich stanowiskach czyli rozmowa oparta o CV (miej je ze sobą). Zwracam uwagę na to, aby były to ostatnie stanowiska. Jeżeli kandydat ma 15 lat doświadczenia to zakres zadań w jego pierwszej pracy, niewiele nam powie.

Kolejny obszar o jaki pytam to sukcesy,  ale też trudności z jakimi sobie dana osoba radzi. Samo nazwanie przez kandydata co było dla niego sukcesem, nawet tym mniejszym, a co wyzwaniem i trudnym projektem pozwoli nam odnieść do skali naszej firmy i stanowiska. Czy poradzi sobie z wyzwaniami jakie postawi przed nimi nasza firma?

Kolejny obszar, to obszar miękkich kompetencji, przez wiele osób pomijany, dla mnie bez wątpienia niezwykle ważny.

Na koniec pozostaje obszar zainteresowań, dodatkowych umiejętności. O to nie zawsze pytam. Rozmowa na tematy mniej związane z życiem zawodowym to dobry początek rozmowy gdy chcemy sprawdzić umiejętność komunikacji w języku obcym.

Jakie pytania zadać kandydatowi?
10 przykładowych pytań na rozmowę rekrutacyjną.

 1. Co Pana/ Panią zainteresowało w naszej ofercie? Dlaczego zdecydował się Pan / Pani zaaplikować do firmy?
 2. Jak wyobraża sobie Pan / Pani pracę w naszej firmie, na tym stanowisku?
 3. Co dla Pana / Pani jest ważne w pracy, aby praca sprawiała satysfakcję?
 4. Jakie było największe wyzwanie zawodowe?
 5. Jaka była najtrudniejsza sytuacja z jaką musiał Pan /Pani sobie poradzić w pracy?
 6. Z czego jest Pan/ Pani najbardziej dumna, co udało się osiągnąć?
 7. Jakie zadania lubi Pan / Pani wykonywać w pracy najbardziej?
 8. Jakich zadań Pan/ Pani nie lubi wykonywać i gdy miał Pan/ Pani taką możliwość to z tych zadań by Pan / Pani zrezygnował/a?
 9. Z jakich narzędzi, systemów usprawniających pracę korzysta Pan/ Pani w pracy w celu jej usprawnienia?
 10. Proszę podać swoje oczekiwania finansowe, okres wypowiedzenia (swoją dostępność od kiedy może Pan /Pani rozpocząć pracę jeżeli rekrutacja zakończy się pozytywnie).

Na koniec, zapytaj czy Kandydat ma pytania, daj przestrzeń do zadawania pytań kandydatowi.

Co jeżeli kandydat odpowiada krótko na pytania, jego wypowiedzi są oszczędne, brak w nich szczegółów?

Konkretyzacja pytań pozwoli Ci dowiedzieć się o szczegółach. Nie zawsze kandydat sam o nich powie. Często zdarza się, że uzyskasz odpowiedzi takie jak te przykładowe: To było ciekawe doświadczenie, fajna praca, specyficzne i dość interesujące. Czy te odpowiedzi mają dla Ciebie wartość?

Dopytaj na przykład:
– Co Pan/Pani ma na myśli mówiąc o… ?
– Jak skończyła się sytuacja?
– Czy mógłby Pan/ Pani podać przykład wspomnianej sytuacji?
– Jak Pan /Pani wtedy zareagował/a. Co wydarzyło się dalej?
– Jaka była wtedy Pana/ Pani rola / zadania/ odpowiedzialność?

Podczas rozmowy warto zadawać pytania, które służą do pogłębienia odpowiedzi.

Na przykład:
– Co Pani / Pana zdaniem jest najważniejsze na stanowisku dobrego sprzedawcy / inżyniera / Project Managera?
– Czego nauczył się Pan /Pani dzięki tej sytuacji?

Podsumowując

Odpowiadając na pytanie jak rekrutować pracowników, pamiętaj, aby rozmowa kwalifikacyjna, którą organizujesz była przygotowana, a pytania, które zadasz przemyślane. To świadczy o Tobie i o firmie.  Ponadto jeżeli nie wiesz co chcesz podczas rozmowy sprawdzić, czego się dowiedzieć to szukasz kandydata na ślepo. W jaki sposób wtedy podejmiesz decyzję czy to ta właściwa osoba na dane stanowisko? Z pewnością podczas takiej ogólnej rozmowy masz wysokie ryzyko, że nie sprawdzisz tego co pomoże dobrać kandydata najbardziej dopasowanego. Pamiętaj też, że źle przeprowadzona rekrutacja to ryzyko dla firmy i niepotrzebne dodatkowe koszty.

Obierz kurs na efektywność.
Magdalena Dudek

HORYZONT BEZ KOŃCA
Może Masz pytania? 
Potrzebujesz pomocy w rekrutacji lub szkolenia z tego zakresu?
Skontaktuj się ze mną  razem wybierzemy najlepszy kurs dla Ciebie

Zapraszam Cię na moją stronę z kursami. Potraktuj tą stronę, jak pewnego rodzaju mapę, w drodze do rozwoju i doskonalenia się, pozostajemy oczywiście w obszarze HR, rozwoju kompetencji i efektywności.

Sprawdź kurs online o tym jak rekrutować pracowników

Podąrzaj Magdalena Dudek:

Przez ponad 8 lat byłam związana z dużymi firmami. W wewnętrznych działach HR zajmowałam się rekrutacjami, szkoleniami i rozwojem pracowników. Z wykształcenia Socjolog, ukończyłam studia podyplomowe z zarządzania kompetencjami pracowników oraz Szkołę trenerów biznesu. Lubię się ciągle uczyć ale też dzielić się wiedzą, którą posiadam oraz doświadczeniami. Żeglarstwo dodaje mi motywacji do działania. Nauczyło mnie jak radzić sobie z trudnymi warunkami i burzliwą pogodą tutaj na lądzie. Z każdego rejsu wyciągam lekcje, które przenoszę do biznesu.

8 Odpowiedzi

 1. Mag
  | Odpowiedz

  Ja mam tylko jedna uwagę co do rekrutacji. Uciekać jak najdalej od flegmatyków.

  • Magdalena Dudek
   | Odpowiedz

   Mag a możesz powiedzieć coś więcej dlaczego?
   Osoby bardziej „flegmatyczne” jak piszesz, często mają bardzo mocno rozwinięte kompetencje pod kątem danego stanowiska. Stanowiska na jakie są prowadzone rekrutacje są bardzo różne. Warto dopasowywać osobę do takiego stanowiska na jakim najlepiej się sprawdzi.

 2. Warto też opowiedzieć samemu o firmie i oczekiwaniach. Wówczas to jest bardziej rozmowa, a nie tylko wywiad.
  BTW.
  Ciekawa lista kontrolną, by pamiętać o wszystkim. 🙂

  • Magdalena Dudek
   | Odpowiedz

   Zdecydowanie rozmowa rekrutacyjna powinna być rozmową a nie odhaczoną ankietą z pytaniami!

   • Kamila
    | Odpowiedz

    Wow,super wpis też dla kandydatów by wiedzieć jak dobrze wypaść na rozmowie.

    • Magdalena Dudek
     | Odpowiedz

     Dziękuję Kamila 🙂 Zapraszam do dzielenia się tym wpisem, być może komuś pomoże w przygotowaniu do rozmowy i zdobyciu wyjątkowej i wymarzonej pracy.

 3. Katarzyna
  | Odpowiedz

  Czasami mam wrażenie, że to swego rodzaju gra. Pracodawcy wiedzą o co pytać i jak czytać wypowiedzi kandydatów, oni zaś odpowiadają wg schematów i zaleceń dla szukających pracy. Tymi sprawami zajmujemy się z mężem od 15 lat prowadząc swoj biznes, średnio raz na 2 lata jest akcja rekrutacyjna i taki ogolny wniosek mam, że jednak to pierwsze dni pracy więcej mówią o człowieku czy rokuje czy nie…

  • Magdalena Dudek
   | Odpowiedz

   Jestem zwolennikiem rekrutacji, która jest oparta o maksymalnie praktyczne zadania, która w maksymalny sposób pokaże jak dany pracownik sprawdzi się w pracy. Tak jak mówisz najwięcej pokazuje zaangażowanie w pracę podczas pierwszych dni.
   Niestety wszystkiego i tak się nie wychwyci na etapie rekrutacji i ryzyko zawsze jest.
   Mimo wszystko im bardziej przemyślana i zaplanowana rekrutacja tym bardziej efekt jest zadowalający. Kwestia dobrania zadań, rozmowy.
   Powodzenia w rekrutacjach!

Zostaw Komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.