fbpx

Jak robić notatki żeby zapamiętać?

with Brak komentarzy

Notes, kartki, kalendarze papierowe? Czasami kojarzą się już trochę archaicznie i mało praktycznie, ale mają wiele zalet! Poznaj powody, dla których odręczne notatki nadal mają (i będą miały) przewagę. Zobacz jak robić notatki żeby zapamiętywać.

Naukowcy nieustannie badają proces notowania.

Jak robić notatki żeby zapamiętać?

Badanie prowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Tokijskiego,  (opublikowane 19 marca 2021) w czasopiśmie Frontiers in Behavioural Neuroscience, potwierdziły, że robienie papierowych notatek aktywuje wiele obszarów mózgu bardziej niż korzystanie z urządzeń cyfrowych.

W tym badaniu Kuniyoshi Sakai, neurobiolog z Uniwersytetu Tokijskiego i jego członkowie zespołu  zbadali zależność pomiędzy planowaniem spotkań w formie papierowej i planowaniem informacji cyfrowo.

Uczestnicy badania zostali losowo podzieleni. Pierwsza grupa analogowa „Note”,  korzystała z papierowych notatników do codziennego planowania spotkań i czasu. Druga grupa cyfrowa, składała się z grupy  „Tablet” i „Phone”. Uczestnicy tych grup wpisali swoje dzienne plany do urządzenia cyfrowego.

Jakie były pierwsze wyniki?

Jak możemy przeczytać w raporcie: uczestnicy, którzy korzystali z papierowego terminarza, wypełnili kalendarz w ciągu około 11 minut.

Użytkownikom tabletów zajęło to 14 minut, a uczestnikom, którzy korzystali z smartfonów aż około 16 minut.

Co warto podkreślić, dokładność sporządzonych harmonogramów była znacznie wyższa w grupie „Note”.

To jeszcze nie koniec

Godzinę po wypełnieniu harmonogramu, który obejmował wiele godzin zajęć i zadań, ochotnicy biorący udział w badaniu, zostali poproszeni o udzielenie odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące ich kalendarza. Zdarzenie to działo się podczas wykonywania czynnościowego rezonansu magnetycznego, mierzy on zwiększoną aktywność w określonych obszarach mózgu.

Badanie to potwierdziło, że fizyczne zapisywania na papierze jest związane z silniejszą aktywacją mózgu i lepszym przywoływaniem informacji z pamięci.

Jakie wnioski dla nas z tego badania?

Sakai sugeruje aby używać papierowych notatników, kalendarzy do przechowywania informacji, których musisz się koniecznie nauczyć lub do notowania ważnych rzeczy do zapamiętania.

Jeżeli korzystasz z elektronicznych kalendarzy, naukowcy sugerują, żeby dodać do nich kolorowe elementy, zbliżone do tego w jaki sposób notujemy. Mogą to być: unikalne kształty, obrazy czy zdjęcia. Znane jest nam też personalizowanie dokumentów cyfrowych przez, podkreślanie, rysowanie, pisanie odręcznych notatek na marginesach, czy dodawanie wirtualnych karteczek samoprzylepnych. Te zabiegi dość skutecznie mogą naśladować odręczne notowanie, co może poprawić pamięć.

Podsumowując temat najnowszych badań i tego jak robić notatki.

Według badania, zapisywanie notatek odręcznie, na papierze jest szybsze.

Po drugie, odręczne notatki są zwykle dokładniejsze i mają spersonalizowany charakter. Co pozwala skuteczniej zapamiętywać informacje w nich zawarte.

Po trzecie, pismo odręczne wyzwala silniejszą aktywność mózgu.

I na koniec warto pamiętać, że ręczne pisanie wiąże się z silniejszym kodowaniem neuronowym i odzyskiwaniem z pamięci informacji.

Warto zwrócić uwagę na to, że korzystając z elektronicznych narzędzi często wpadamy w pułapki poszukiwania coraz to nowszych aplikacji i możliwości korzystania z nich. Uczymy się nowych programów ich funkcjonalności by za jakiś czas szukać nowych. To nie zwiększa naszej efektywności, poczucia kontroli nad zadaniami i planami, wręcz przeciwnie, powoduje bałagan i zmęczenie. Niektóre aplikacje, są darmowe ale mają masę reklam, które bardzo skutecznie odciągają naszą uwagę od tego co ważne.

Notowanie na papierze też ma swoje pułapki, często obserwuję osoby, które notują ręcznie, ale tak bardzo skupiają się na formie ich notesu, eleganckiej oprawie, kolorowych czcionkach, że z czasem brak im konsekwencji w tym aby kalendarza czy notesu używać na co dzień. Piękny notes stoi bezużytecznie z zapełnionymi pierwszymi kilkoma stronami. Powinien być praktyczny i użyteczny przede wszystkim!

Jeżeli zainteresował Cię temat notowania, zobacz też wpis: Notowanie metoda Cornella

O badaniu możesz przeczytać tutaj:
https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-athletes-way/202103/4-reasons-writing-things-down-paper-still-reigns-supreme

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnbeh.2021.634158/full

Podąrzaj Magdalena Dudek:

Przez ponad 8 lat byłam związana z dużymi firmami. W wewnętrznych działach HR zajmowałam się rekrutacjami, szkoleniami i rozwojem pracowników. Z wykształcenia Socjolog, ukończyłam studia podyplomowe z zarządzania kompetencjami pracowników oraz Szkołę trenerów biznesu. Lubię się ciągle uczyć ale też dzielić się wiedzą, którą posiadam oraz doświadczeniami. Żeglarstwo dodaje mi motywacji do działania. Nauczyło mnie jak radzić sobie z trudnymi warunkami i burzliwą pogodą tutaj na lądzie. Z każdego rejsu wyciągam lekcje, które przenoszę do biznesu.

Zostaw Komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.