Możesz też posłuchać nagrania:
[spreaker type=player resource=”episode_id=44327525″ width=”100%” height=”200px” theme=”light” playlist=”false” playlist-continuous=”false” autoplay=”false” live-autoplay=”false” chapters-image=”true” episode-image-position=”right” hide-logo=”false” hide-likes=”false” hide-comments=”false” hide-sharing=”false” hide-download=”true”]Jeszcze rok – dwa lata temu wiele osób obawiało się pracy zdalnej. Niektórzy marzyli o niej, pewna grupa pracodawców nie była przekonana do tego by pracownik pracował zdalnie, bez nadzoru, inni pracownicy często sądzili, że praca zdalna to taki prawie urlop.
Czasy się zmieniły, pandemia wymusiła na nas pewne zmiany i zweryfikowanie przekonań.
Wiele osób mogło się przekonać, że praca zdalna nie jest dla każdego, nie tak prosto ją sobie zorganizować, a pracując z domu często pracujemy dużo ciężej niż w biurze. Mamy wiele rozpraszaczy, z którymi musimy sobie radzić. Nie każdy jest na to gotowy.
Wiele firm deklaruje, że model pracy zdalnej lub częściowo zdalnej zostanie w firmie na stałe.
Jak podczas rekrutacji sprawdzić czy kandydat poradzi sobie z pracą zdalną?
Mam nadzieję, że poniższe przykłady pomogą Ci w pracy, w prowadzeniu skutecznych rozmów rekrutacyjnych, być może zainspirują Cię do nowych pomysłów.
O tym pisałam trochę tutaj w podsumowaniu lektury książki: Jak pracować zdalnie i nie zwariować – porady jak pracować z domu.
Na co warto zwrócić uwagę podczas rozmowy rekrutacyjnej gdy poszukujesz kandydata pracującego zdalnie? Oczywiście oprócz kwestii kluczowych na konkretne stanowisko, warto zbadać na ile dana osoba poradzi sobie w takiej pracy.
Po pierwsze musi to być osoba, która potrafi pracować bez przysłowiowego szefa nad głową. Bierze odpowiedzialność za swoje zadania, jest samodzielna, zorganizowana, umie planować swoją pracę.
Dobra komunikacja. Z uwagi na to, że pracując zdalnie komunikacja jest ograniczona do kilku, często skromnych ścieżek, warto zwrócić uwagę na to czy kandydat umie je wykorzystać, czy jest świadomy pewnych ograniczeń.
Mówiąc o komunikacji mam na myśli również komunikację pisemną. Dlaczego? Praca zdalna często ogranicza się do pisania maili, wypełniania raportów, komunikacji na popularnych firmowych czatach. Być może warto podczas takiego procesu rekrutacji dodać krótkie zadanie, które sprawdzi czy kandydat potrafi jasno formułować myśli np. w mailu.
Rozmowę rekrutacyjną na stanowisko zdalne warto oczywiście przeprowadzić za pomocą rozmowy wideo lub komunikatora. To też pozwoli Ci zaobserwować jak kandydat radzi sobie z technologią, czy umiejętność pracy zdalnej go nie przerasta.
Warto pamiętać, że praca zdalna nie jest dokładnie taka sama jak praca w biurze, gdzie pracownik ma łatwy dostęp do członków zespołu, szefa. Rozmowa rekrutacyjna powinna uwzględniać te okoliczności. Podczas takiej rozmowy warto zwrócić uwagę na to czy kandydat wie kiedy jest efektywny, co sprzyja jego efektywności w pracy.
Udanych rozmów!
Magdalena Dudek
Jeśli chcesz prowadzić bardziej skuteczne rekrutacje, zapraszam Cię na stronę z kursami.