fbpx

Jak weryfikować umiejętność pracy zdalnej podczas rozmowy rekrutacyjnej?

with Brak komentarzy

Jeżeli zastanawiasz się jak rekrutować pracowników do pracy dalej -czytaj dalej. W tekście znajdziesz przykładowe pytania, które możesz zdać sprawdzając umiejętności pracy zdalnej kandydata.

Możesz też posłuchać nagrania:

Jeszcze rok – dwa lata temu wiele osób obawiało się pracy zdalnej. Niektórzy marzyli o niej, pewna grupa pracodawców nie była przekonana do tego by pracownik pracował zdalnie, bez nadzoru, inni pracownicy często sądzili, że praca zdalna to taki prawie urlop.

Czasy się zmieniły, pandemia wymusiła na nas pewne zmiany i zweryfikowanie przekonań.

Wiele osób mogło się przekonać, że praca zdalna nie jest dla każdego, nie tak prosto ją sobie zorganizować, a pracując z domu często pracujemy dużo ciężej niż w biurze. Mamy wiele rozpraszaczy, z którymi musimy sobie radzić. Nie każdy jest na to gotowy.

Wiele firm deklaruje, że model pracy zdalnej lub częściowo zdalnej zostanie w firmie na stałe.

Jak podczas rekrutacji sprawdzić czy kandydat poradzi sobie z pracą zdalną?

Jak-rekrutować-pracowników-do-pracy-zdalnej_-umiejętność-pracy-zdalnej_horyzont-bez-konca-Magdalena-Dudek

Mam nadzieję, że poniższe przykłady pomogą Ci w pracy, w prowadzeniu skutecznych rozmów rekrutacyjnych, być może zainspirują Cię do nowych pomysłów.

Jakie wyzwania stawia przed nami praca zdalna?

O tym pisałam trochę tutaj w podsumowaniu lektury książki: Jak pracować zdalnie i nie zwariować – porady jak pracować z domu.

Na co warto zwrócić uwagę podczas rozmowy rekrutacyjnej gdy poszukujesz kandydata pracującego zdalnie? Oczywiście oprócz kwestii kluczowych na konkretne stanowisko, warto zbadać na ile dana osoba poradzi sobie w takiej pracy.

Po pierwsze musi to być osoba, która potrafi pracować bez przysłowiowego szefa nad głową. Bierze odpowiedzialność za swoje zadania, jest samodzielna, zorganizowana, umie planować swoją pracę.

Dobra komunikacja. Z uwagi na to, że pracując zdalnie komunikacja jest ograniczona do kilku, często skromnych ścieżek, warto zwrócić uwagę na to czy kandydat umie je wykorzystać, czy jest świadomy pewnych ograniczeń.

Mówiąc o komunikacji mam na myśli również komunikację pisemną. Dlaczego? Praca zdalna często ogranicza się do pisania maili, wypełniania raportów, komunikacji na popularnych firmowych czatach. Być może warto podczas takiego procesu rekrutacji dodać krótkie zadanie, które sprawdzi czy kandydat potrafi jasno formułować myśli np. w mailu.

Przykładowe pytania na rozmowę rekrutacyjną – umiejętność pracy zdalnej.

  1. Czy wcześniej pracował/a Pan/i w trybie zdalnym? Jeżeli tak, co było największym wyzwaniem? Jakie pojawiały się trudności? Jak sobie Pan/i z nimi radził/a?
  2. Proszę opowiedzieć jak planuje Pan/i swój dzień pracy? Jeżeli wcześniej pracował/a Pan/i w trybie zdalnym proszę opowiedzieć o tym na przykładzie właśnie takiego dnia.
  3. Co Pan/i robi gdy podczas pracy w domu pojawiają się rozpraszacze? (Np. przychodzi niezapowiedzianie sąsiad/ka, ktoś za ścianą robi remont, nie działa interenet itp.)? Czy zdarzały się sytuacje, w których musiał/a Pan/i poradzić sobie z takimi rozpraszaczami w pracy zdalnej w domu?
  4. Co Pana/Pani zdaniem jest największym plusem, zaletą pracy zdalnej? Co jest minusem takiej pracy?
  5. Jakie kompetencje, umiejętności powinna mieć osoba, która pracuje zdalnie? Proszę wymienić te Pan/i zdaniem najważniejsze.
  6. Czy korzysta Pan/i z narzędzi , które usprawniają pracę zdalną? Jeśli tak to proszę podać z jakich i jak Pan/i z nich korzysta? Jaki mają wpływ na wykonywane zadania?

Podsumowując

Rozmowę rekrutacyjną na stanowisko zdalne warto oczywiście przeprowadzić za pomocą rozmowy wideo lub komunikatora. To też pozwoli Ci zaobserwować jak kandydat radzi sobie z technologią, czy umiejętność pracy zdalnej go nie przerasta.

Warto pamiętać, że praca zdalna nie jest dokładnie taka sama jak praca w biurze, gdzie pracownik ma łatwy dostęp do członków zespołu, szefa. Rozmowa rekrutacyjna powinna uwzględniać te okoliczności. Podczas takiej rozmowy warto zwrócić uwagę na to czy kandydat wie kiedy jest efektywny, co sprzyja jego efektywności w pracy.

Udanych rozmów!

Magdalena Dudek

Jeśli chcesz prowadzić bardziej skuteczne rekrutacje, zapraszam Cię na stronę z kursami.

Podąrzaj Magdalena Dudek:

Przez ponad 8 lat byłam związana z dużymi firmami. W wewnętrznych działach HR zajmowałam się rekrutacjami, szkoleniami i rozwojem pracowników. Z wykształcenia Socjolog, ukończyłam studia podyplomowe z zarządzania kompetencjami pracowników oraz Szkołę trenerów biznesu. Lubię się ciągle uczyć ale też dzielić się wiedzą, którą posiadam oraz doświadczeniami. Żeglarstwo dodaje mi motywacji do działania. Nauczyło mnie jak radzić sobie z trudnymi warunkami i burzliwą pogodą tutaj na lądzie. Z każdego rejsu wyciągam lekcje, które przenoszę do biznesu.

Zostaw Komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.