Coraz częściej nie tylko zmieniamy pracę, ale chcemy zmienić zawód. Powody są różne:
– po kilku lub kilkunastu latach pracy w danej branży się wypalamy, pojawia się rutyna,
– widzimy, że to co do tej pory robiliśmy nie przynosi nam już tak dużej radości,
– chcemy spróbować czegoś innego, bardziej związanego z naszymi zainteresowaniami,
– zdobyliśmy nowe doświadczenia, które otwierają przed nami nowe, inne możliwości ,
– pojawił się zawód pokrewny do naszego, o którym jeszcze 5 czy 10 lat temu nikt nie myślał.
Bez wątpienia, brak dobrego wsparcia, motywacji i niewiedza o tym co dalej chcemy robić hamuje nas przed tym by zmienić nasze życie zawodowe i tkwimy w miejscu, w którym nie czujemy się spełnieni.
Bez wątpienia, pojawiają się pytania: czy to dobry moment na zmianę, jak zmieć pracę albo zawód? Czy ktoś może mi w tym pomóc?
Być może jesteś w takiej sytuacji? Może ktoś z Twoich bliskich zmaga się z takim wyzwaniem. Możesz marudzić dalej, że jest beznadziejnie lub zacząć działać. Możesz to zrobić na kilka sposobów, porozmawiam z Magdaleną Perz – Doradcą zawodowym, która bazując na mocnych stronach pokazuje jak efektywnie wykorzystać własny potencjał i znaleźć nowe obszary rozwoju. Być może ta wiedza nie jest Ci niezbędna teraz. Pamiętaj, że rynek pracy zmienia się w zawrotnym tempie, jest podany na wiele czynników. Nic nie pokazuje tego lepiej niż panująca obecnie pandemia. Warto być na to przygotowanym. W takiej zmianie, ważne jest podejście kompleksowe. Liczy się nie tylko to jak napisać CV od nowa i jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej z zupełnie innego obszaru. Kluczowe jest zbudowanie dobrego fundamentu do zmiany.
Magdalena Dudek: Magda, powiedz proszę kim jest doradca zawodowy? Dookoła tego zawodu narosło sporo mitów, mówi się często, że doradca zawodowy pomoże nam napisać CV i znaleźć wymarzoną pracę.
Magdalena Perz: Doradca zawodowy, jak sama nazwa wskazuje, przede wszystkim doradza. Po pierwsze, ma wiedzę o rynku pracy i trendach oraz wskazuje Ci, w jakich obszarach możliwy jest rozwój czy szansa na pracę, która będzie spełniała Twoje oczekiwania. Doradca zawodowy doradza, ale nie podejmie decyzji za Ciebie. Wskazuje pewne rozwiązania, ale ostatecznie to do Ciebie należy decyzja o wyborze szkoły, uczelni, drodze rozwoju osobistego i zawodowego. Ale zanim tę decyzję podejmiesz, doradca zawodowy też zajmie się badaniem Twojego potencjału. Co się na to składa? Przede wszystkim poznanie Twojej osobowości i predyspozycji z niej wynikających. To jest kluczowy i jeden z ważniejszych punktów w procesie doradczym.
MD: Powiedz proszę, dlaczego to jest takie ważne?
MP: Tylko znając siebie, swoje mocne strony, swoje sposoby reagowania, jak również wewnętrzne potrzeby, możesz w pełni świadomie podejmować decyzje, co chcesz robić. Będziesz czuć, czy dane stanowisko będzie zgodne z Tobą i z tym, czego oczekujesz. Tylko znając swoje słabe strony, będziesz rozumieć dlaczego, w niektórych miejscach, stanowiskach pracy może być Ci trudniej i z czym możesz się mierzyć.
MD: W czym może pomóc doradca zawodowy? Czy muszę przyjść z konkretnym problemem czy wystarczy, że mam poczucie, iż nie wiem co chcę dalej robić w życiu.
MP: Doradca zawodowy po pierwsze chce Cię poznać. Dowiedzieć się o Tobie, Twojej sytuacji życiowej i zawodowej jak najwięcej. Ma to na celu zrozumienie przed jakim wyzwaniem stoisz, czego potrzebujesz, jakie masz oczekiwania. Doradca chce też zobaczyć, dlaczego podejmowałeś takie, a nie inne wybory życiowe i jak je podejmowałeś. Z pozoru te pytania mogą Ci się wydawać nieistotne, ale są kluczowa. Bez poznania Twojej historii, możliwości, osadzenia Twojej osoby w jakimś kontekście, doradztwo będzie zawsze oderwane od realiów. Z pewnością chodzi o coś innego.
MD: Czyli kto i z czym może przyjść do doradcy zawodowego?
MP: Praca z doradcą zawodowym jest dla każdego, kto świadomie i zgodnie ze swoimi umiejętnościami, talentami i potrzebami chce budować swoją drogę zawodową. Dodatkowo, doradca zawodowy pomoże tym, którzy są dopiero przed decyzją o wyborze szkoły średniej czy studiów. Pokaże obszary, w których mają największy potencjał. Wesprze również tych, którzy borykają się z takim odczuciem, że być może są nie tam, gdzie być powinni, że nie wykorzystują w pełni tego, czym zostali obdarowani. Doradca pomoże także tym, którzy czują wypalenie, zniechęcenie czy też mają już jakiś pomysł na siebie, ale nie są pewni, czy będzie im łatwo go zrealizować, czy się zwyczajnie do tego nadają. Doradca zawodowy wspiera również osoby na zakręcie zawodowym. Tych, którzy stracili pracę, chcą się przebranżowić, tych, którzy już czegoś innego od życia czy pracy oczekują.
MD: Gdzie można szukać doradcy zawodowego? Inaczej pewnie to wygląda gdy jestem uczniem czy studentem a inaczej gdy mam już pracę ale czuje, że to nie to.
MP: Po pierwsze, na szczęście sytuacja w naszych szkołach się zmieniła i zajęć z doradcą zawodowym na kolejnych szczeblach edukacji młodzieży będzie przybywać. Oczywiście dyskusyjne jest na ile doradztwo w tak dużej grupie będzie przynosiło zamierzony skutek. Doradcę zawodowego możesz też spotkać w urzędzie pracy. Coraz większy nacisk jest tam też kładziony na aktywizację i na wsparcie w procesie szukania nie tylko jakiejś pracy, ale zgodnej z predyspozycjami.
Jednakże jeśli jesteś studentem, wsparcia doradcy możesz szukać w biurze karier swojej uczelni. Wreszcie wychodzą one coraz śmielej z propozycją warsztatów i spotkań zdecydowanie sprawniej odpowiadającym potrzebom rynku pracy.
Ostatnia możliwość to skorzystania z procesu doradczego u takiej osoby, jak ja. Doradca wspiera się narzędziem (na przykład takie jak to). W czasie indywidualnych spotkań, stworzy Twój profil zawodowy i przygotuje rekomendację, zgodnie z Twoim potencjałem czyli osobowością, zainteresowaniami, talentami, umiejętnościami i wartościami/potrzebami. A wszystko to osadzając w Twoich realiach i możliwościach czasowych oraz finansowych.
MD: Jeżeli teraz ktoś poczuje, że to jest właśnie praca dla niego, powiedz jak można zostać doradcą zawodowym?
MP: Wydaje mi się, że obecnie najszybszą drogą jest skończenie studiów podyplomowych z doradztwa zawodowego. Co więcej, większość znanych mi doradców wybrało właśnie taką drogę po skończeniu macierzystego kierunku studiów. Decydując się na studia podyplomowe zdecydowanie postawiłabym nacisk na szukanie takiej uczelni gdzie wykładowcy są praktykami, mają już doświadczenie na rynku. Studia, gdzie od razu praktykujesz i ćwiczysz to czego się uczysz. To najlepsza i najszybsza droga do tego, aby nabierać wprawy i doświadczenia. Z tym, że moim zdaniem oprócz studiów liczą się też pewne predyspozycje osobowościowe i zdolności. Takie jak empatia, umiejętność słuchania, dociekliwość, umiejętność wyszukiwania informacji, zapamiętywania. Często gdzieś kiedyś słyszymy o jakimś kursie, zawodzie czy uczelni i trzeba przy jakimś kliencie do tego wrócić.
MD: Pewnie każda osoba, z którą pracujesz ma inne potrzeby, wymagania. Co w tej pracy jest najciekawsze, a co najtrudniejsze?
MP: Przede wszystkim mogę powiedzieć, co dla mnie jest najciekawsze. W byciu doradcą zawodowy podoba mi się głównie to, że każdy klient to pewnego rodzaju tajemnica. Każdy ma inne talenty, umiejętności, predyspozycje. Niewątpliwie, spotkanie z każdym to taka układanka gdzie trzeba tę wiedzę o osobowości klienta, zainteresowaniach, talentach, umiejętnościach, wartościach zebrać i ułożyć w logiczną całość. Ja lubię pomagać ludziom. Lubię i w sumie zawsze miałam do tego talent, pokazywać nowe możliwości, szanse, motywować do zmiany, do działania.
To co jest najtrudniejsze to oddanie odpowiedzialności i to, że czasem klient nie jest gotowy do zmiany, do działania. Ja wiem, widzę i czuje, że on idealnie nadawałby się na takie stanowisko, ale on się nie zgadza i nic z tym nie robi. Często kolejne miesiące i lata tkwiąc w miejscu, które przynosi mu więcej szkody niż pożytku.
MD: Magda, czy możesz coś zaproponować osobom, które właśnie zastanawiają się nad zmianą zawodową i nie wiedzą, w którym kierunku dalej ruszyć. Od czego można zacząć, tak aby wreszcie ruszyć z miejsca?
MP: Czasem tak bardzo przyzwyczajamy się do tego co mamy, że zapominamy co dokładnie jest naszą wartością, unikalną cechą, talentem. Co więcej wydaje nam się, że to co mamy po prostu jakoś się wydarzyło, przypadkiem bez naszego udziału, coś na zasadzie „udało się”. A prawda jest taka, że nic by się nie udało, gdyby nie Twoja praca. Twoje umiejętności, Twoje cechy charakteru, które pozwoliły Ci na to, że masz za sobą konkretne sukcesy, zrealizowane marzenia. Bez wątpienia o tym należy pamiętać.
Magdalena Perz przygotowała dla Ciebie ćwiczenie.
Podsumowując ten temat, mam nadzieję, że ćwiczenie pokaże Ci jakie masz mocne cechy oraz jak i gdzie możesz je wykorzystać.
Na przykład – jednym z pozytywnych zdarzeń w życiu jest urodzenie dziecka. Z pewnością to zdarzenie wymagało też wiele wysiłku i mogłeś spotkać się z wieloma trudnościami – jakimi? Jak sobie z nimi poradziłeś/aś? Jakie umiejętności pomogły je przezwyciężyć?
Dlaczego takie ćwiczenie?
W skrócie, chcę Ci pokazać, że masz w sobie wiele umiejętności, siły, talentów, dzięki którym wychodzisz z trudnych sytuacji i osiągasz sukcesy. Oś będzie stanowiła dla Ciebie dowód, że posiada określone zasoby, ponieważ już je realnie wykorzystałeś/aś.
MD: Dziękuję , że podzieliłaś się swoimi doświadczeniami.
Magdalena Perz – doradca zawodowy, kreatorka kariery, trener Kompasu Kariery – narzędzia do badania predyspozycji zawodowych, Reiss Motivation Profil (RMP) Master. Odkrywczyni talentów, pomagająca znaleźć ludziom satysfakcjonującą pracę, zgodnie z ich umiejętnościami i kompetencjami oraz w oparciu o ich potrzeby i wartości. Wierzę, że każdy w życiu ma do spełnienia swoją misję, którą może zrealizować dzięki swoim talentom i umiejętnościom. Kluczem do tego jest ich odkrycie i odpowiednie wykorzystanie. Znajdź mnie – http://findyourownway.pl/
Jeżeli potrzebujesz dalszych wskazówek o CV – zapraszam do tekstu Jak napisać CV
Jeżeli chcesz oszczędzić czas, chcesz szybko przygotować swoje CV.
Zapraszam na krótki kurs online o tym Jak napisać CV.