Jeśli chcesz zobaczyć czy nauka szybkiego czytania jest skuteczna, zapoznaj się z opiniami osób, które ukończyły kurs przykładowo pod tym linkiem na dole strony
Łącznie w różnych spotkaniach, kursach prowadzonych przez mnie, wzięło udział już ponad 400 osób. Były to: darmowe 2 godzinne warsztaty w bibliotekach w centrach kultury. Dodatkowo także krótkie kilku dniowe mailowe kursy, bądź też pełne, bardziej rozbudowane dostępne online. Wreszcie spotkania indywidualne. Średnio 9 na 10 osób widzi różnicę już po pierwszych ćwiczeniach.
Wyniki oczywiście są różne. Niektórym udaje się podwoić prędkość czytania, niektórym potroić. Zdarzają się osoby, które po ukończeniu kursu, zajęć, konsultacji, czytają nawet 4 razy szybciej przy takim samym lub wyższym zrozumieniu i zapamiętaniu tekstu.
Jeżeli masz jakieś wątpliwości co do skuteczności tych zajęć napisz. Chętnie odpowiem na Twoje pytania. Możesz skorzystać z formularza dostępnego tutaj.
No cóż, na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam, mogę Ci w tym lekko pomóc.
Zastanów się jak dużo czasu poświęcasz dzisiaj na czytanie. Czytanie maili, różnego rodzaju zestawień w pracy, czytanie lektur, książek i blogów, które wzbogacają Cię o nową wiedzę. Pewnie też są to książki lub nowe przepisy, które po prostu musisz przeczytać aby wykonywać dobrze swoją pracę.
Naszym codziennym problemem jest to, że czytając rozpraszamy się, mało z tekstu zapamiętujemy. Nasze myśli w pewnym momencie zaczynają gdzieś błądzić. To powoduje, że wracamy do tekstu – mało poradnie, czytamy go ponownie. Tym sposobem zamiast poświęcić na materiał godzinę albo dwie poświęcamy tego czasu dwa razy tyle.
Odpowiedz sobie na pytanie: czy godzina, dwie, trzy w tygodniu dodatkowego czasu, który zaoszczędzisz na szybszym i bardziej efektywnym czytaniu to dla Ciebie dobra inwestycja?
Możesz spędzić ten czas z rodziną, bliskimi, możesz nauczyć się dodatkowych umiejętności, możesz rozwijać swoje kompetencje jeszcze bardziej, a tym samym zdobyć lepszą pracę, zdobyć awans lub mieć po prostu więcej czasu wolnego. Przeznacz go na co tylko chcesz.
Pamiętaj, że masz też kilka możliwości. Możesz zainwestować w kurs online w niskiej cenie, kursy indywidualne w wyższej cenie.
Oczywiście w dużej mierze tak. Wiele materiałów jest do zdobycia za darmo, nawet na tej stronie takie materiały możesz znaleźć i również na blogu.
Lubię dzielić się wiedzą, uważam że jest to umiejętność przydatna. Czytanie dwa, razy szybciej powoduje, że jesteśmy bardziej efektywni i możemy ten czas spożytkować na coś innego. Zatem jeżeli poszukasz dobrze, znajdziesz całą masę treści na ten temat.
Minus jest taki, że znajdziesz w Internecie worek różnych materiałów. Sama przeszłam przez tą ścieżkę, ściągałam dużo darmowych kursów, dużo materiałów i wskazówek. One są fajne na początek ale jeżeli chcesz trenować i w szybkim czytaniu zdobyć bardzo konkretny wynik to uważam, że warto zainwestować w konkretny materiał, który poprowadzi Cię za rękę. Taki, który pokażę Ci dokładnie jak trenować, jakie wykonać ćwiczenia. Nie ma tutaj drogi na skróty.
Zaglądaj po wiedzę też tutaj:
– Najczęściej zadawane pytania o szybkie czytanie.
– Czytanie ze wskaźnikiem
Czytając szybciej masz wybór, jeżeli nauczysz się czytać 2, 3 bądź 4 razy szybciej niż do tej pory to nie znaczy, że nie będziesz umiał czytać wolniej. To znaczy, że możesz tą umiejętność wykorzystać. Dobieranie prędkość czytania do czytanego tekstu – to jest efektywne czytanie! Porównuję to bardzo często do biegaczy, to, że oni biegają w sprintach to nie znaczy, że całe życie przebiegają. Potrafią chodzić też na spacery, potrafią wolno się poruszać. Szybkie czytanie to możliwość jaką masz i umiejętności, które posiada około 5 % ludzi. Ja straciłam przyjemność czytania gdy czytałam na poziomie 1700 słów na minutę, to faktycznie nie była dla mnie komfortowa prędkość i uważam, że nie jest ona wielu osobom potrzebna. Czytanie dwa bądź trzy razy szybciej, jest moim zdaniem wystarczającym wynikiem. Tym samym, nie czytam na wyścigi, czytam po to aby w krótkim czasie: dwóch trzech dni przyswoić całą książkę. Ma to dodatkowy plus ponieważ czytając w ten sposób w krótkim czasie mam cały obraz treści, łatwo mogę powiązać to co było na początku książki z tym co było pod koniec, do czego odwoływał się autor. Nasz mózg lepiej łączy te treści, a tym samym je skuteczniej zapamiętuje.
Teraz spójrz. Jeżeli tą samą książkę czytasz przez dwa, trzy, cztery tygodnie to w pewnym momencie przestajesz pamiętać to co było na początku. Całość informacji i wniosków, które wyciągasz jest dużo mniejsza. Dlatego uważam, że czytanie w szybszy sposób jest wręcz bardziej przyjemne. No chyba, że nie czytasz po to by dowiedzieć się czegoś z książki, zanurzyć się w akcję, tylko po to by nad nią spędzić czas?
Możesz lepiej cieszyć się treścią, którą czytasz. Nie jest to czytanie na wyścigi. Pamiętaj, że zawsze możesz zwolnić jeżeli uważasz, że prędkość nie jest dla Ciebie dobra.