• O mnie i o firmie
  • Oferta dla Firm i HR
  • Oferta dla kandydata
  • Blog
  • Szkolenia online
  • Kontakt
  • Newsletter
  • 572 766 844
  • m.dudek@horyzontbezkonca.pl
Linkedin Instagram
  • O mnie i o firmie
  • Oferta dla Firm i HR
  • Oferta dla kandydata
  • Blog
  • Szkolenia online
  • Kontakt
  • Newsletter
  • O mnie i o firmie
  • Oferta dla Firm i HR
  • Oferta dla kandydata
  • Blog
  • Szkolenia online
  • Kontakt
  • Newsletter
blog

Jak napisać CV? Wskazówki o czym pamiętać.

Autor: MAGDALENA DUDEK  Published On 10/10/2018
[siteorigin_widget class=”WP_Widget_Custom_HTML”][/siteorigin_widget]

Przygotowujesz CV? Zapoznaj się ze wskazówkami.

Jak napisać CV krok po kroku?

Szukasz pracy?
Może zastanawiasz się nad zmianą kierunku zawodowego?

Napisanie dobrego CV to nie lada wyzwanie.  Jeśli zaczynasz pisać swoje dokumenty aplikacyjne pewnie pojawi się wiele wątpliwości i pytań: Czy umieszczać zdjęcie, jak pisać o doświadczeniach? Czy warto pisać o zainteresowaniach? Czy wygląd CV ma znaczenie? Pisanie CV to początek zmiany zawodowej. Jak napisać CV żeby było czytelne, wartościowe i skuteczne – przecież o to chodzi najbardziej.

 

Na co należy zwrócić uwagę?

Życiorys (nasze CV) to nadal podstawowy dokument w procesie rekrutacji, od niego najczęściej pracodawca zaczyna selekcjonowanie swoich przyszłych pracowników. Na podstawie CV dokonuje wstępnej weryfikacji, pod kątem oczekiwań na dane stanowisko. Warto, zatem aby Twoje CV było przygotowane starannie i z głową. Ten etap bywa kluczowym etapem, często przez nieuwagę i drobne błędy pozbawiamy się szansy na udział w dalszej rekrutacji.

Warto pamiętać, że CV nie zawsze jest nam potrzebne. Czasem dobrze jest poświęcić czas na stworzenie portfolio zwłaszcza w zawodach artystycznych, kreatywnych  (pisanie tekstów, robienie zdjęć, projekty architektoniczne).   

Pamiętaj też o tym, że CV  możesz przygotować na wiele różnych sposobów.

Jak przygotować CV dobrze i sprawnie?

Może to być zwykły dokument tekstowy,  pamiętaj jednak o tym aby był czytelny i estetyczny. Tworząc treść możesz skorzystać z bardzo powszechnych dzisiaj grafik czy tabel, które dbają o czytelny i ciekawy podział treści. Takie możliwości daje popularny MS Word  lub inny edytor tekstowy.  CV w ciekawej szacie graficznej możesz przygotować też korzystając z Canva program jest dostępny w wersji bezpłatnej.  Kolejna możliwość to przygotowanie CV w formie prezentacji,  krótkiego filmiku.  Dziś technologie dają nam wiele możliwości aby nasze CV było przygotowane  tak jak sobie to wymarzymy.

 Jaka jest rola CV?

– dobre pierwsze wrażenie na temat kandydata,

– potwierdzenie, że nadajesz się na dane stanowisko i posiadasz wymagane umiejętności/ kompetencje,

– przekazanie informacji na temat danej osoby,

– różne elementy będą ważne w zależności, na jakie stanowisko aplikujesz dlatego nie rób masowej wysyłki jednego CV na różne oferty pracy.

Uwagi  techniczne – wskazówki:

– długość (Twój dokument nie powinien być zbyt krótki ani zbyt długi. Co to znaczy? Jeżeli masz długie doświadczenie zawodowe skondensowanie treści na 1 stronie A4 drobnym makiem nie ma sensu. Moim zdaniem stwierdzenie, że CV powinno mieć jedną stronę to zdecydowanie mit. Bardzo często zdarzają się dokumenty bardzo długie: 6 – 7 stron i więcej. Pamiętaj, że dokument powinien być czytelny nie umieszczaj tam każdego kursu nawet najkrótszego z ostatnich 10 lat. )

– podział treści, CV musi być dokumentem czytelnym, schludnym – to Twoja wizytówka,

– uwypuklenie ważnych informacji,

– czcionka jednorodna w całym dokumencie

– pamiętaj o osobie, która jest odbiorcą, często ta osoba nie ma specjalistycznej wiedzy merytorycznej, może nie znać skrótów i uproszczeń branżowych.

Wysyłanie aplikacji mailem:

Jeżeli już wiesz jak napisać CV dobrze. Czas na wysłanie do pracodawców.

Nazwij plik profesjonalnie przykładowo:

imię_nazwisko_CV

Unikaj określeń: kopiaCVodMichala  czy cvstarepoprawioneOla2016

Zwróć uwagę na: tytuł maila, adres mailowy, treść maila, załącznik

Zarówno nazwa Twojego maila jak i nazwa pliku powinny być biznesowe. Co to znaczy?

Gdy starasz się o pracę nie korzystaj z adresów typu: aniamisiaczek@ … superzona01@ .. itp.

Może to o czym piszę powyżej wydaje się bardzo proste, jednak to częste błędy kandydatów.  Niektórym wydaje się, że nazwa pliku czy adres mailowy to drobiazgi, że tego nie widać.  Otóż widać, dziś komunikacja odbywa się również mailowo z kandydatami,  a  nazwy plików wyświetlają się w systemach w których CV są przetwarzane.  Czy z tego powodu rekruter może odrzucić nasze aplikacje?  Pewnie nie jednak jeżeli aplikujemy na stanowisko gdzie wymaga się od nas pewnych standardów pracy komunikacji z klientami, przygotowania dokumentów,  takie detale mogą mieć znaczenie w dalszych rozmowach  i wpływać na ostateczne podjęcie decyzji.

O czym zapominamy najczęściej – Co  musi znaleźć się w CV

Krótka lista wskazówek, punkty odnoszą się do grafiki. 
  1. Dane osobowe w CV

    imię nazwisko, adres, numer telefonu, mail. Pamiętaj aby były poprawne! Sprawdź czy podajesz dobry numer telefonu i adres mailowy. Bardzo często zdarzają się pomyłki. W tym miejscu wiele osób wpisuje również takie dane jak swój stan cywilny informacje o dzieciach, nie są one potrzebne,  podobnie jak dokładny adres,  uważam że wystarczy wpisanie na przykład miasta.

  2. Profil zawodowy 

    nie jest wymagany, jednak pozwala rekruterowi na szybkie określenie Twojego profilu zawodowego, kluczowych umiejętności i planów na przyszłość. Możesz przedstawić to w formie krótkich haseł czy grafik. Jeżeli profil zawodowy przygotujesz w ciekawy sposób na pewno zwróci on uwagę osoby, która czyta dokument.  Pamiętaj tylko że profil zawodowy to nie skopiowana treść z obowiązków które opisujesz poniżej.  Tutaj umieszczasz esencję, kilka kluczowych haseł,  to co jest charakterystyczne dla ciebie.  Zwróć uwagę aby profil zawodowy był przygotowany starannie pod konkretną ofertę pracy.  Tutaj możesz skorzystać z ogłoszenia, na które aplikujesz.  Zobacz czego wymaga pracodawca. Co jest dla niego kluczowe  i umieść to właśnie w tym miejscu.  Oczywiście szerzej możesz rozpisać to w doświadczeniach zawodowych.

  3. Doświadczenie zawodowe

    wyeksponuj informacje o dotychczasowych doświadczeniach. Jeśli nie masz jeszcze bogatej ścieżki zawodowej wpisz inne doświadczenia: praca w kole naukowym, klubie sportowym, sekcji zainteresowań i innych. Każde doświadczenie jest ważne. Z biegiem czasu, nabywając nowe doświadczenia, bardziej cenne możesz eliminować te, które nie są kluczowymi. Pisanie o doświadczeniach zawodowych często bywa bardzo trudne,  zagłębiamy się w detale  bo chcemy opisać dokładnie wszystko czym się zajmowaliśmy. Jest to trochę błędne koło. Pomocna tutaj jest również oferta pracy, na którą  odpowiadasz,  niech będzie dla ciebie inspiracją i drogowskazem o czym napisać i jak pewne elementy swojego zakresu obowiązków nazwać.  Są też osoby, które  opisują zbyt mało, piszą na przykład tylko nazwę firmy i stanowisko.  Pamiętaj, że osoba która zajmuje się obsługą klienta w jednej firmie,  może mieć zupełnie inne obowiązki i zakres odpowiedzialności niż osoba w podobnej firmie.

  1. Wykształcenie

    jeśli nadal się uczysz, pamiętaj, aby napisać, w jakim trybie studiujesz, zwłaszcza, jeśli jesteś studentem studiów zaocznych lub wieczorowych. Jeśli studiujesz w trybie dziennym podkreśl, że zajęcia nie będą kolidowały Ci z pracą. W tym miejscu pamiętaj, aby napisać jaki tytuł uzyskałeś na studiach. Pojawia się często pytanie co pisać najpierw w CV doświadczenia czy wykształcenie?  Uważam, że lepiej napisać  najpierw swoje doświadczenie a potem wykształcenie Niemniej jednak nie ma to dużego znaczenia od czego zaczniemy.

  2. Języki obce

    określ nie tylko język ale także na jakim poziomie go znasz. Możesz rozdzielić poziom komunikacji od języka pisanego. Jeśli posiadasz certyfikat, napisz poziom tego certyfikatu, rekruter w jasny sposób będzie mógł dokładnie określić Twoją znajomość języka obcego. Posługuj się poziomami A – C. Jeżeli Używałeś języka obcego w pracy możesz napisać że  w danym języku pracowałeś na co dzień.

  3. Inne umiejętności 

    ukończone kursy lub szkolenia te które odnoszą się do stanowiska na jakie aplikujesz lub są wyjątkowe.  W tym obszarze możesz również zawrzeć języki obce zwłaszcza jeżeli znasz tylko jeden język nie ma potrzeby robienia osobnego punktu dotyczącego  tych kompetencji.  W tej części możesz zawrzeć również inne mało popularne umiejętności, które posiadasz. Nie zawsze zawodowe na przykład: jeżeli jesteś ratownikiem medycznym.  Nie przesadzaj tylko z  pisaniem rzeczy nieistotnych z punktu zawodowego.

    O umiejętnościach w CV możesz więcej przeczytać tutaj”: Jakie umiejętności wpisać w CV?

  4. Zainteresowania w CV
    Czy pisać o zainteresowaniach – wiele osób o to pyta. Moim zdaniem warto jeżeli mamy takie zainteresowania, o których możemy coś faktycznie napisać. Jeśli piszemy w tym miejscu np. czytanie książek a de facto mało nas to interesuje i nie mamy specjalnych zainteresowań, które nas określają, które mogą być ciekawe, pomińmy tą część.  Jeżeli piszesz zwracaj uwagę na precyzję  to znaczy, jeśli lubisz na przykład książki podróżnicze napisz to zdecydowanie. Brzmi to inaczej niż pisanie w tym miejscu samego sformułowania książki lub czytanie.  Jeśli interesujesz się sportem, napisz jakim. Może bierzesz udział w zawodach sportowych?  To jest to miejsce w którym możesz pokazać się jako ciekawy człowiek.  Pamiętaj też, że  pytając o zainteresowania twój przyszły pracodawca może chcieć sprawdzić znajomość języka angielskiego.
  5. Klauza o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych

    o niej najczęściej zapominają kandydaci lub wpisują klauzulę, która jest błędna np. dane innej firmy, do której wysłali aplikacje. Obecnie RODO wymaga innych zgód niż obowiązywały dotychczas, zwróć uwagę czy Twoje CV ma aktualna zgodę. Wielu pracodawców prosi o wklejenie konkretnych zgód na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z RODO lub zaznaczenie ich w odpowiednim formularzu. Nie lekceważ tego.

  6. Zdjęcie w CV

    nie musisz go umieszczać. Jednak jeżeli już się na to decydujesz, pamiętaj aby było oficjalne, biznesowe. Unikaj koloryzowania, wycinania zdjęć ze studniówki czy wesela.

Jak napisać CV to nie tajemnica, wystarczy do tego podejść rozsądnie i z planem! 

I jeszcze jedna ważna rzecz na koniec. Pamiętaj nie ma jednego idealnego CV. 


Nadal brakuje Ci pomysłu na przygotowanie CV?
Chcesz napisać CV krok po kroku?
Wejdź na stronę z kursami zobacz najważniejsze informacje o pisaniu CV zebrane w jednym miejscu. 
Ten materiał przygotowałam aby to co najważniejsze było w jednym miejscu, tak abyś po 2 -3 godzinach swobodnie stworzył swoje CV bez wpadek, błędów i godzin spędzonych na poszukiwaniu złotych rad w Internecie.


Magdalena Dudek

Horyzont bez końca

 

[siteorigin_widget class=”kad_image_widget”][/siteorigin_widget]

Jak napisać cvmoja pracarekrutacjarozmowa rekrutacyjna

Podobne posty


Jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej
blog
Jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej – 3 mailowe lekcje
02/02/2023
blog
Jak napisać ogłoszenie rekrutacyjne tak aby nie było nudne i przegadane?
21/04/2020
Rozmowa kwalifikacyjna na kierownika rekrutacja pracowników pytania na rozmowę
blog
Rozmowa kwalifikacyjna na kierownika – rozmowa rekrutacyjna z liderem
16/01/2021

8 komentarzy


Magda Perz - Find your own way
12/10/2018 | 10:54
Odpowiedz

Super merytoryczny artykuł. Z przyjemnością czytałam i będę polecać dalej.


    Magdalena Dudek
    12/10/2018 | 13:29
    Odpowiedz

    Dziękuję Magdo. Wiem, że na rynku jest bardzo dużo tekstów dotyczących CV, szukania pracy, rekrutacji. Jednak z tej drugiej strony nadal mam wrażenie, że Kandydatom brakuje wiedzy, może wyczucia w niektórych sytuacjach ? 🙂 Zapraszam

Magdalena Palmowska Coaching Serca
12/10/2018 | 15:31
Odpowiedz

Bardzo wartościowy, konkretny artykuł 🙂 Ja tworząc CV korzystałam zwykle z szablonu InterviewMe – był bardzo atrakcyjny i często zapraszano mnie na rozmowy kiedy szukałam pracy 🙂


    Magdalena Dudek
    12/10/2018 | 15:55
    Odpowiedz

    Dziękuję, szablony oczywiście to fajne wyjście. W ciekawy sposób można też samodzielnie zrobić CV korzystając z prostych darmowych narzędzi lub z wzorów w zwykłych edytorach.

Agnieszka
13/10/2018 | 13:34
Odpowiedz

Świetna motoryka i wskazówki. Polecę dalej.


    Magdalena Dudek
    13/10/2018 | 16:51
    Odpowiedz

    Bardzo dziękuję

Agnieszka
14/10/2018 | 19:21
Odpowiedz

Całe szczęście pisanie CV mam już za sobą, ale jak wrócę pamięcią do okresu jak jeszcze je pisałam to dokładnie to samo usłyszałam od mojej koleżanki 🙂

100% profesjonalnie 🙂


    Magdalena Dudek
    15/10/2018 | 04:55
    Odpowiedz

    Bardzo dziękuję za pozytywny komentarz.

Napisz komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Mózg rządzi, zatem włam się do niego i nie ulegaj pułapkom myślenia. Pracuj efektywnie. Trzy książki o naszym mózgu. [Recenzja]. Czy możemy wytrenować nasz mózg? Jak możemy się do niego włamać by wykorzystywać go skuteczniej? Jakim pułapkom myślenia ulegamy, jakie dwa systemy decydują o naszym myśleniu?
Mózg rządzi, zatem włam się do niego i nie ulegaj pułapkom myślenia. Pracuj efektywnie.
Previous Article
Julia jest w Australii
Następny artykuł

Rekrutacja pracowników oferta dla firm
Konsultacje CV
Jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej
Kursy online
Newsletter
Kontakt
Polityka prywatności
Copyright 2022 Horyzont bez końca.
Linkedin Instagram

Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad.

Dane kontaktowe

  • Magdalena Dudek
  • 572 766 844
  • m.dudek@horyzontbezkonca.pl