fbpx

Rekruter – kim jest, w czym i jak może pomóc w Twojej firmie.

with Brak komentarzy

Kim jest rekruter, specjalista ds. rekrutacji a kim headhunter? 

Kiedyś spotkałam się z określeniem, że bycie rekruterem nie wymaga żadnych nadzwyczajnych kompetencji, bo to po prostu rozmawianie z ludźmi. Tymczasem rekruter to osoba, która powinna mieć wiele złożonych kompetencji.

Zakres zadań na pewno różni się w zależności od firmy, w której taka osoba pracuje lub od tego z kim współpracuje. Coraz częściej Rekruter, Specjalista ds. rekrutacji, headhunter to osoby, które wspierają firmy w procesach rekrutacji, pracując poza firmą. Są partnerami w biznesie.

Bycie rekruterem to odpowiedzialne zadanie, bo przecież właśnie ta osoba ma duży wpływ na kształtowanie zespołu w każdej firmie.

rekruter, rekrutacja pracowników, agencja rekrutacyjna, rekrutacja, rekruter

O jakich zadaniach mówimy w przypadku stanowiska rekrutera, specjalisty ds. rekrutacji, headhuntera?

Rekruter może odpowiadać, za przygotowanie i wdrożenie strategii rekrutacyjnej w danej firmie lub dla danej firmy. Powinna ona uwzględniać takie elementy jak na przykład: charakterystyka rynku czy  dostępność kandydatów.

Kolejna rola rekrutera to pozyskiwanie kandydatów. Może się to oczywiście odbywać na kilka różnych sposobów. Rekruter może docierać bezpośrednio z ofertą do wybranych kandydatów, np. poprzez media społecznościowe. Może też korzystać z baz danych lub publikować ogłoszenia, aby zgłaszały się osoby zainteresowaną daną ofertą. W tym przypadku bardzo istotne jest napisanie oferty pracy w taki sposób aby zainteresowała odbiorców. (Zobacz tekst: jak napisać ogłoszenie rekrutacyjne).

W końcu rekruter często też odpowiada za selekcję zgłoszeń i prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych (zobacz tekst: jak rekrutować pracowników). Dokonuje analizy potencjału kandydatów, weryfikuje czy dana osoba wpisuje się w oczekiwania firmy i odwrotnie. Rekruter też musi posiadać wiedzę z zakresu oceny kompetencji.

Skuteczny i efektywny rekruter

będzie współpracował z firmą czy kierownikami działów i aktywnie wspierał proces swoim doświadczeniem. To on jako specjalista w branży może podpowiedzieć jakie rozwiązania się sprawdzą bardziej, a jakie w tym przypadku mniej. To on ma aktualne informacje z rynku pracy, bo niemal każdego dnia rozmawia z kandydatami. Często praca rekrutera to również wsparcie biznesu, aż do momentu zakończenia wdrożenia pracownika do firmy.

Warto zwrócić uwagę na ważne różnice.

Rekruter, specjalista ds. rekrutacji, headhunter – różnice

Stanowisko rekrutera bywa ujednolicane ze stanowiskiem specjalisty ds. rekrutacji czy specjalisty HR. Warto pamiętać, o rozróżnieniu tych stanowisk. Na przykład odróżnieniu rekrutera od  headhuntera. Choć dziś te wyraźne różnice często się zacierają, rekruter zazwyczaj prowadzi rekrutacje z osobami, które same aktywnie poszukują pracy, same odpowiadają na ogłoszenia o pracę. Headhunter działa aktywnie, wychodząc z propozycją oferty do kandydatów nieaktywnych na rynku pracy. Często takie poszukiwanie kandydatów dotyczy stanowisk wyższego szczebla lub stanowisk specyficznych. Rekruter i headhunter często pracują na zlecenie konkretnej firmy. Specjalista ds. rekrutacji czy specjalista ds. HR / zasobów ludzkich, to osoby, które często mają szersze obowiązki. Oprócz rekrutacji zajmują się wdrażaniem projektów do firmy (ścieżki karier, onboarding i inne) czy też rozwojem pracowników.

Jakie kompetencje powinien mieć rekruter, specjalista ds. rekrutacji?

Niewątpliwe ważne jest to aby  rekruter umiał się komunikować, zarówno w komunikacji face to face, pisemnej jak i telefonicznej. Być może brzmi to banalnie, ale nie każdy sprawdza się w tych zadaniach. Dlaczego to jest ważne?

Rekruter prowadzi rozmowy bezpośrednio, ale też przez telefon czy komunikator online. Pisze maile z zaproszeniem na spotkanie czy ofertą współpracy. Często to bardzo formalne maile.

Rekruter jest wizytówką firmy, w której pracuje lub, dla której prowadzi proces rekrutacji. Często jest pierwszym kontaktem kandydata z firmą i właśnie przez jego pryzmat kandydat  dokonuje pierwszej oceny swojego potencjalnego przyszłego pracodawcy i tego czy chce z nim pracować.

Osoba rekrutująca to osoba, która powinna umieć planować i organizować pracę, myśleć strategicznie. Często kilka procesów rekrutacyjnych toczy się w jednym momencie, rekruter jest odpowiedzialny za cały proces, musi doskonale planować, mieć kontrolę na tym kto został umówiony na spotkanie, kto otrzymał informacje zwrotne, z kim należy umówić się na kolejną rozmowę na drugim etapie procesu rekrutacji. Musi sprawnie połączyć wszystkie oczekiwania, zaproponować najkorzystniejsze rozwiązanie.

Do tego jak niemal w każdej pracy z ludźmi, w pracy rekrutera ważna jest empatia, wyrozumiałość, czy elastyczność.

Patrząc z perspektywy kandydata, rekruter to taki jego ambasador, któremu niekiedy kandydat powie więcej niż podczas rozmowy, czasem jest też doradcą lub inicjatorem zmiany pracy na lepszą.

Jakie są zarobki rekrutera, specjalisty ds. rekrutacji?

Oczywiście zależy to od branży, miasta i firmy, ale przyjmując pewne średnie bazując na raportach pracuj.pl można wskazać, że:

Specjalista ds. rekrutacji przeciętne wynagrodzenie: 6 200 zł brutto (4459 zł netto).
Jak podaje też raport, na stanowisku: Specjalista ds. Rekrutacji  przeważają kobiety, stanowią one 85% zatrudnionych.

Specjalista ds. rekrutacji (ekspert) zarabia przeciętnie około 7 500 zł brutto, czyli około 5377 zł. netto.
(źródło raport)

Rekruter specjalizujący się w rekrutacjach IT lub technicznych może liczyć na nieco wyższe wynagrodzenie.

W czym i jak rekruter może pomóc w Twojej firmie?

Zrekrutowanie odpowiedniego pracownika lub współpracownika to dość długi proces i złożony. Najpierw pojawia się potrzeba rekrutacji, następnie należy określić dokładnie kogo będziemy poszukiwać, przygotować ogłoszenie(link), dokonać selekcji zgłoszeń (jeżeli oczywiście decydujemy się na tą formę rekrutacji), następnie przeprowadzić rozmowy i dokonać oceny i wyboru. Oczywiście ten proces może być znacznie bardziej rozbudowany lub zróżnicowany, zależy to od potrzeb firmy.

Na każdym z tych etapów można popełnić wiele błędów, gdy nie prowadzimy rekrutacji często lub gdy nie robiliśmy tego wcale. Proces rekrutacji jest sam w sobie dość kosztowny: koszty ogłoszeń, czas naszej pracy na przygotowanie oferty, czytanie aplikacji i ich selekcja, czas wdrożenia kandydata. Warto o tym pamiętać. Osoba, która zajmuje się rekrutacjami zawodowo, może wspomóc w tym procesie, przeprowadzić taką rekrutacje za nas lub w tym nas wspierać, chroniąc przed popełnianiem licznych i kosztownych błędów.

Rekruter powinien być partnerem w rekrutacji.

Rekruter IT, Rekruter sprzedaży, rekruter ….

Warto wiedzieć, że rekruterzy często specjalizują się w konkretnych grupach stanowisk. Najczęstszą osobną grupą są rekruterzy IT.

Rekruter IT często ma też wiedzę specjalistyczną, która już na wstępie, przynajmniej na tym podstawowym poziomie, pozwala mu zweryfikować kwestie techniczne. Z uwagi na dynamiczny rynek pracy IT, rekruterzy zajmujący się tą branżą często korzystają ze swoich wypracowanych kontaktów czy poleceń. Zdecydowanie rzadziej  decydują się na publikacje ogłoszeń w ogólnodostępnych portalach z ofertami pracy lub koncentrują się na portalach wyłącznie z branżowymi ofertami pracy takimi jak: https://nofluffjobs.com/pl/jobs czy https://justjoin.it/

Niewątpliwie dobry rekruter zna branżę, jeśli nie pracował w niej wcześniej to powinien poświęcić czas na zapoznanie się z rynkiem.

Dla wielu stanowisk nie ma dużego znaczenia czy rekruter prowadził wcześniej rekrutację na takie lub podobne stanowisko, choć, jest to oczywiście mile widziane. Kluczowe będzie tu dokładne poznanie oczekiwań firmy, profilu kompetencyjnego osoby, której szukamy.

Warto pamiętać, że wiele stanowisk ma swoją niepowtarzalną specyfikę, niuanse, które mają decydujący wpływ na dobry wybór. Dla osoby, która nie miała wcześniej nigdy do czynienia z takim stanowiskiem lub branżą poznanie tematu zajmie więcej czasu.

Częste błędy w rekrutacji, kiedy warto skorzystać ze wsparcia? Rekrutacja w firmie.

Zdecydowanie najczęstszym błędem jest brak czasu i przeprowadzenie rekrutacji na szybko. Czasem owszem, to się może udać, ale gdy staje się regułą możemy mieć poważne problemy. Zdarza się to często w mniejszych firmach, gdy rekrutacją zajmuje się ktoś przy okazji innych zadań na przykład administracyjnych.

Nawet jeżeli rozmowy z Kandydatami przebiegną pozytywnie i obie strony zdecydują się na współpracę, rekrutacja przeprowadzona na szybko bez dokładnego opisu zadań, poznania oczekiwań z obu stron, może w krótkim czasie powodować frustrację i odejście pracownika. On wyobrażał sobie inaczej pracę, a my inaczej jego sposób pracy i efektywność. Często też podczas szybkiego procesu rekrutacji nie zdążymy dokładnie poznać jego doświadczeń i zbadać kompetencji. Sytuacja kończy się odejściem pracownika, a po stronie firmy straconym czasem i ponowną rekrutacją oraz dodatkowymi kosztami.

Inny częsty błąd to dokonywanie oceny pochopnie, brak standaryzacji. Ciężko się temu dziwić jeżeli dana osoba rzadko przeprowadza rekrutację, a jej celem jest dość szybkie wybranie osoby do zespołu. Czasem warto porozmawiać z kilkoma osobami więcej, dokonać dobrej rzetelnej oceny aby z większym prawdopodobieństwem wybrać kogoś kto zostanie z nami w firmie na dłużej i efektywnie będzie wykonywał powierzone mu zadania.

Zawsze musimy pamiętać, że proces rekrutacji nie da nam 100% pewności, że dany kandydat się sprawdzi w pracy. Jednak prowadząc rozmowę, która jest oparta na faktach, doświadczeniach, kompetencjach czy zadaniach możemy to prawdopodobieństwo znacznie zwiększyć. (Zobacz kurs jak rekrutować pracowników )

Przykład pracy z rekruterem – jak pracuję.

Niektórzy zastanawiają się jak wygląda cały proces od pierwszego kontaktu do nawiązania współpracy. Podaję przykład w jaki sposób ja zazwyczaj pracuję współpracując przy rekrutacjach dla firm.

Analiza potencjału kandydatów na wybrane stanowisko – przykład współpracy.

  1. Wspólne ustalenie: opisu stanowiska, zakresu odpowiedzialności, zapisanie wszystkich ważnych informacji. Ustalenie optymalnej i najbardziej efektywnej strategii rekrutacji i jej planu.
  2. Przygotowanie ogłoszenia, oferty współpracy.
  3. Dokonanie formalności, u mnie jest to zazwyczaj zwykły, dość krótki formularz zamówienia.
  4. Mając ustalone szczegóły, zaczynam docierać do kandydatów z ofertą. Kieruje się oczekiwanymi firmy i ustalonym profilem kandydata. Na bieżąco prowadzę wstępne rozmowy.
  5. Wybrane profile kandydatów przesyłam do firmy: jest to CV kandydata + podsumowanie po rozmowie.
  6. Zazwyczaj też umawiam spotkania wybranych kandydatów z firmą.
  7. Standardowo, jeżeli firma zdecyduje się na współpracę z kandydatem, udzielam gwarancji. To znaczy, że jeśli kandydat, którego analizy kompetencji dokonywałam pod kątem tego stanowiska, odejdzie w określonym czasie, poszukuję nowej osoby.

Każda firma jest inna, niemal każda wymaga innego podejścia. Niektórzy wolą pracować telefonicznie, inni tylko mailowo. W niektórych firmy same chcą już prowadzić dalszą komunikację, a inne wolą gdy do ostatniego momentu pośredniczę w składaniu oferty i potwierdzaniu formalności.

Jestem opiekunem całego procesu od początku do końca.

Podsumowując temat, kim jest Rekruter i jak może pomóc w Twojej firmie.

Profesjonalny rekruter to osoba, która jest ciekawa, sprawdza nowe informacje. To też osoba, która jest dokładna i terminowa, inaczej ciężko o sukces w tej branży.

Rekruter to partner firmy na drodze do znalezienia najlepszego członka zespołu, który pomoże firmie w realizacji jej celów, a samemu Kandydatowi pozwoli się realizować.

Jeżeli poszukujesz wsparcia do rekrutacji w firmie – zapraszam do kontaktu

Magdalena Dudek

Podąrzaj Magdalena Dudek:

Przez ponad 8 lat byłam związana z dużymi firmami. W wewnętrznych działach HR zajmowałam się rekrutacjami, szkoleniami i rozwojem pracowników. Z wykształcenia Socjolog, ukończyłam studia podyplomowe z zarządzania kompetencjami pracowników oraz Szkołę trenerów biznesu. Lubię się ciągle uczyć ale też dzielić się wiedzą, którą posiadam oraz doświadczeniami. Żeglarstwo dodaje mi motywacji do działania. Nauczyło mnie jak radzić sobie z trudnymi warunkami i burzliwą pogodą tutaj na lądzie. Z każdego rejsu wyciągam lekcje, które przenoszę do biznesu.

Zostaw Komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.