fbpx

Rozmowa rekrutacyjna na stanowisko Kierownika Projektów.

with Brak komentarzy

10 przykładowych pytań na rozmowę rekrutacyjną na stanowisko Kierownika Projektów (Project Menagera).

Project Manager czy Kierownik Projektu? Wbrew pozorom, nazwy stanowisk są używane często wymiennie. Oprócz tego możesz spotkać się jeszcze z innymi nazwami tego stanowiska na przykład: lider projektu, koordynator projektu czy project coordinator.

Z tego tekstu dowiesz się:

– za jakie zadania odpowiada Projekt Menager / Kierownik Projektu

– poznasz 10 przykładowych pytań, aby przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej na stanowisko Kierownika Projektów

– ile zarabia Projekt Menager / Kierownik Projektu.

Czym zajmuje się Project Manager (PM), Kierownik Projektu?

Ten tekst będzie (mam nadzieję) pomocny tym osobom, które prowadzą rekrutacje na stanowisko PM jak i tym, którzy pełnią taką rolę, aktualnie stają przed wyzwaniem zmiany zawodowej i rozmową kwalifikacyjną.

Mam nadzieję, że poniższe materiały pomogą lepiej się przygotować niezależnie od tego, po której stronie jesteś.

Zadania Project Managera

Project Manager zajmuje się zarządzaniem projektem lub kilkoma projektami jednocześnie.

Projekt to sposób realizacji zadań, koordynowanie pracy. Zarządzanie projektami jest ukierunkowane na konkretny rezultat, projekt się zaczyna i kończy bardzo konkretnym określonym celem. Ma określony punkt początkowy oraz końcowy a także wyznaczone ramy czasowe.

10 przykładowych pytań na rozmowę rekrutacyjną na stanowisko Kierownika Projektów (Project Menagera).

Do głównych zadań kierownika projektu należy czuwanie nad poszczególnymi etapami projektu, nad tym aby zadania były realizowane przez zespół projektowy zgodnie z założonym terminem i budżetem. 

Często Kierownicy Projektów koordynują zasoby wewnętrzne firmy z zewnętrznymi dostawcami np. oprogramowania.  

Dokładne zadania oczywiście zależą od tego w jakiej branży PM realizuje projekty. Bardzo często spotkamy to stanowisko w kontekście branży IT, technicznej, budowlanej ale też coraz częściej w obszarze na przykład marketingu czy ogólnej administracji.

Co może być projektem?

Zacznijmy od tych projektów oczywistych z branży IT czyli przygotowanie aplikacji, wdrożenie nowego oprogramowania do firmy.
PM to też osoba, która realizuje projekty budowlane.
PM może realizować projekty z działu HR, rekrutacji ale też w dziale administracji.
Czy relokację firmy do nowego biura, możemy nazwać projektem?

Oczywiście, że tak. Coraz częściej spotykam się też z osobami na stanowiskach asystenckich, które realizują własne mniejsze projekty i rolę PM mają wpisaną w swoje zadania np. kompleksowa wymiana usług telefonii komórkowej dla 1200 pracowników.

Projekty mogą mieć oczywiście różną skalę, wielu PM zaczynało od realizacji małych projektów w ramach innego stanowiska lub w ramach wspierania innych zespołów projektowych.

Pierwszy krok w rekrutacji na Kierownika Projektu / Project Managera

Najważniejsze na wstępnym etapie jest zweryfikowanie niezbędnych podstawowych umiejętności, takich jak praktyczna znajomość oprogramowania do zarządzania projektami i preferowanej metodyki (Agile, Waterfall). To podstawa, aby sprawdzić jak dana osoba pracuje. Prowadzenie bardziej złożonych projektów bez aplikacji czy programu, w którym można zarządzać zadaniami jest niemal niemożliwe.

Jakie kompetencje powinien mieć Kierownik Projektu / Project Manager?

Zacznijmy od tego, że komunikacja ma kluczowe znaczenie dla tej roli.

Kierownik Projektu jest odpowiedzialny za współpracę z całym zespołem. Często są to osoby z firmy ale też osoby z zewnątrz, które nie znają specyfiki pracy danej firmy. Zespół, w niektórych projektach może liczyć kilka osób, a w niektórych nawet kilkadziesiąt. Należy zwrócić uwagę, że zespoły są zazwyczaj bardzo różnorodne. Wspólnie przy projekcie pracują na przykład programiści, osoby z biznesu, które używają aplikacji, która ma powstać, a do tego na przykład analitycy czy osoby zajmujące się bezpośrednią współpracą z klientami. Umiejętność dobrej komunikacji w takich przypadkach jest kluczową kompetencją.

Do codziennych zadań Kierownika Projektu należy też negocjowanie zakresu i zasobów projektu, do tego branie na siebie winy za wszystko, co może pójść nie tak oraz rozwiązywanie wszelkich konfliktów i nieporozumień nie powinna zaskoczyć na tym stanowisku.

Dobry PM to osoba, która umie podejmować decyzje, potrafi sprawnie oceniać ryzyko podejmowanych działań, a także potencjalne zagrożenia i konsekwencje.

Rozmowa rekrutacyjna na stanowisko Kierownika Projektów – przykładowe pytania na rozmowę kwalifikacyjną. Zobacz czego możesz się spodziewać.

Poniżej znajdziesz pytania rekrutacyjne wraz z pytaniami uzupełniającymi. Jeżeli prowadzisz rozmowę rekrutacyjną na to stanowisko, nie zadawaj ich wszystkich jednocześnie. Daj szanse wypowiedzieć się Kandydatowi, podążaj za tym co mówi.

Przede wszystkim, pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna powinna być płynna i przeprowadzona w miłej atmosferze.

Jeżeli jesteś kandydatem, przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, w szczególności zastanów się nad tymi doprecyzowującymi pytaniami.

Rozmowa rekrutacyjna na stanowisko Kierownika Projektów – przykłady pytań na rozmowę rekrutacyjną:
  1. Proszę opowiedzieć o projekcie, nad którym wcześniej Pan/i pracował/a. Czego dotyczył projekt? Jaki był rezultat tego projektu? Jakie wystąpiły trudności? Jak sobie Pan/i z nimi poradził/a?
  2. Proszę opisać jeden z najtrudniejszych projektów. Dlaczego było to trudne? Co Pan/i zrobił/a, aby przezwyciężyć trudności?
  3. Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której musiał Pan/i uzyskać akceptację wielu interesariuszy. Jakich metod Pan/i użył/a? Jak zakończyła się rozmowa? Co było w niej najtrudniejsze?
  4. Jakiej metodyki używa Pan/i do zarządzania projektami? Proszę opisać sytuację, w której konieczne było odejście od typowego procesu. Jak wyglądała praca zespołu? Jakie były największe trudności? Jak im Pan/i zaradził/a? Jak zakończył się projekt? Co z perspektywy czasu zrobił/a by Pan/i inaczej?
  5. Proszę opisać sytuację, w której pracował Pan/i z członkiem zespołu, który nie wywiązywał się ze swoich obowiązków. Co Pan/i zrobił/a? Jak wyglądała rozmowa?
  6. Czy zdarzyła się sytuacja, w które musiał/a Pan/i zwolnić członka zespołu projektowego? Jeśli tak proszę opowiedzieć jak wyglądała ta sytuacja, czego dotyczył problem. Jak wyglądała rozmowa? Jak zadbał/a Pan/i o ciągłość pracy?
  7. Proszę opisać sytuację, w której projekt przekroczył czas lub budżet lub było takie istotne zagrożenie? Z czego to wynikało? Co Pan/i zrobił/a aby temu zapobiec? Jak wyglądały dalsze prace? Co dziś z perspektywy czasu by Pan/i zrobił/a aby temu zapobiec?
  8. Pracuje Pan/i nad projektem dla ważnego klienta, a on ciągle zmienia swoje wymagania. Jak sobie z tym Pan/i radzi?
  9. Czym jest metodologia Agile i jakie są jej zalety i wady?
  10. Czy kiedykolwiek miał Pan/i  do czynienia z konfliktem interesów w projekcie? Jeśli tak proszę opowiedzieć jak wyglądała praca, jakie działania Pan/i podjął/jęła? Jak zakończył się projekt?

Stanowisko Kierownika Projektu / Project Managera jest coraz częściej poszukiwane.

Świat biznesu coraz częściej pracuje projektowo. Dlatego też Kierownik Projektu / Project Manager to stanowiska, na które licznie są prowadzone rekrutacje, niemal w każdej branży.

Ta praca zazwyczaj należy do bardzo dynamicznych. Możemy powiedzieć, że stanowisko PM skupia w sobie kilka różnych ról, stanowisk. Jeżeli chcesz być bardzo dobrym Kierownikiem Projektu, musisz pamiętać, że to stanowisko niesie za sobą wiele odpowiedzialności. Osoby lubiące planować, powinny pamiętać, że każdy projekt jest oparty o plany i bardzo dokładne harmonogramy, ale jak to w życiu, bywają one dynamiczne. Celem PM jest osiągniecie założonego celu i „dowiezienie” projektu, a nie zrealizowanie planu. Żyjemy przecież w warunkach nieustannych zmian. PM to osoba, która ciągle powinna krytycznie myśleć, przewidywać co się wydarzy dalej.

Ile zarabia Kierownik Projektu / Project Manager?

Na stanowisku na poziomie specjalisty możemy spodziewać się wynagrodzenia około 6 700 zł. brutto na umowie o pracę.

Stanowisko na poziomie starszego specjalisty to już kwota około 9 100 zł. brutto na umowie o pracę.

Biorąc pod uwagę stanowisko Kierownika Projektu / Project Managera branży IT kwoty wyglądają trochę inaczej. W tym przypadku, kwoty zaczynają się od około 9 000 zł. brutto i sięgają średnio do około 16 000 zł. brutto.

Tym samym, doświadczony PM w IT może liczyć na wynagrodzenie około 20 000 brutto.

Na zakończenie, należy pamiętać, że częstą formą współpracy w obszarze IT jest współpraca w ramach własnej działalności, czyli umowa B2B. 

(źródło: https://wynagrodzenia.pl/ )

Rozmowa rekrutacyjna na stanowisko Kierownika Projektów.

Przygotowujesz się do rozmowy na stanowisko Kierownika Projektu / Project Managera?

Zapraszam Cię do kursu online dla Kandydatów.

Potrzebujesz indywidualnego wsparcia w przygotowaniu do rozmowy? Szczegóły znajdziesz tutaj.

Podąrzaj Magdalena Dudek:

Przez ponad 8 lat byłam związana z dużymi firmami. W wewnętrznych działach HR zajmowałam się rekrutacjami, szkoleniami i rozwojem pracowników. Z wykształcenia Socjolog, ukończyłam studia podyplomowe z zarządzania kompetencjami pracowników oraz Szkołę trenerów biznesu. Lubię się ciągle uczyć ale też dzielić się wiedzą, którą posiadam oraz doświadczeniami. Żeglarstwo dodaje mi motywacji do działania. Nauczyło mnie jak radzić sobie z trudnymi warunkami i burzliwą pogodą tutaj na lądzie. Z każdego rejsu wyciągam lekcje, które przenoszę do biznesu.

Zostaw Komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.