fbpx

Umiejętności analityczne na rozmowie rekrutacyjnej.

with Brak komentarzy

Skorzystaj z informacji poniżej aby dowiedzieć się jak podczas rozmowy rekrutacyjnej sprawdzać u kandydatów podejście do bardziej złożonych i skomplikowanych sytuacji.

Po pierwsze, warto wspomnieć, że umiejętności analityczne są uważane za jedne z najważniejszych i najbardziej kluczowych kompetencji przyszłości. Krótko o tym kim jest analityk możesz przeczytać w tym wpisie.

Jeżeli jesteś rekruterem ten tekst pomoże Ci ułożyć pytania aby podczas rozmowy rekrutacyjnej sprawdzić u kandydata umiejętności analityczne. Skupiamy się na stanowiska nie typowo analitycznych!

Jeżeli jesteś kandydatem ten tekst pomoże Ci przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Zobacz jakimi pytaniami te umiejętności osoba prowadząca rekrutacje może sprawdzać.

Mapa w doskonały sposób wykorzystuje umiejętności analityczne.
Bo mapa to analiza … 🙂

Dlaczego warto badać umiejętności analityczne u kandydatów?

Umiejętności analityczne wpływają na to jak pracownik podejmuje decyzje, czy umie w logiczny sposób rozważyć plusy i minusy pewnego rozwiązania, zbadać jakie są zagrożenia proponowanego rozwiązania. Z pewnością, jest to ważna umiejętność w pokonywaniu trudności biznesowych, łączenia faktów, możliwych rozwiązań w firmie.

Na stanowiskach typowo analitycznych badanie takich umiejętności jest oczywiste. Jednak warto je badać również w procesie rekrutacji na inne stanowiska. Na jakie?

Oczywiście wiele zależy od dokładnego opisu stanowiska. Zwróć uwagę na przykład na stanowisko eksperta do spraw marketingu. Jeżeli osoba na tym stanowisku układa strategię działań, planuje budżety kampanii, ma za zadanie kreować nowe nieszablonowe rozwiązania, prowadzi analizy działań konkurencji i rynku, to umiejętność analitycznego myślenia będzie bardzo ważna, choć może początkowo tak się nie wydaje. Niemal każde stanowisko wymaga w mniejszym lub większym stopniu takich umiejętności aby realizować postawione cele.

Przykłady pytań na rozmowę rekrutacyjną – umiejętności analityczne.

Pytania, które tutaj przytoczę bazują na wywiadzie behawioralnym (o którym w pigułce i bardziej szczegółowo możesz dowiedzieć się tutaj).

Przykłady pytań rekrutacyjnych:

  1. Proszę opowiedzieć o tym jak wykorzystuje Pan/i umiejętności analityczne w swojej codziennej pracy? Jakie to są zadania?
  2. Proszę opisać sytuację, w której musiał Pan/i rozwiązać problem, podjąć decyzję ale nie miał/a Pan/i niezbędnych informacji. Jaka to była sytuacja?  Co Pan /i zrobił/ a? Jaki był rezultat tych działań? Czy był/a Pan/i zadowolony/a z podjętej decyzji?
  3. Proszę opisać jakie dane regularnie sprawdza, analizuje Pan/i w swojej pracy? Dlaczego właśnie te? Które z tych danych (jeżeli jest ich więcej) są najważniejsze, na co mają wpływ? Co Pan/i robi gdy zauważa wzrost / spadek?
  4. Proszę opisać sytuację, w której miał/a Pan/i podjąć trudną dla siebie decyzję zawodową.
    Jaka to była sytuacja? Jak Pan/i podejmował/a tę decyzję?
  5. Proszę opowiedzieć o najtrudniejszej sytuacji z klientem z jaką musiał/a Pan/i się zmierzyć. Dlaczego waśnie ta sytuacja była trudna? Co się dokładnie działo? Co z perspektywy czasu można było zrobić aby uniknąć tej sytuacji. Jakie wnioski wyciągnął / ęła Pan/i na przyszłość?

Pytania bardziej analityczne

Jak widzisz powyżej, te pytania nie odnoszą się typowo do wiedzy analitycznej. Zwróć uwagę, że rozmowa merytoryczna z przyszłym analitykiem wyglądałaby inaczej, dużo bardziej szczegółowo. Aby zbadać te umiejętności, kompetencje, można dodać też krótkie zadania sytuacyjne na rozmowie rekrutacyjnej (przykłady takich zadań możesz zobaczyć tutaj).

Jakby wyglądały?

Przykład: Twój szef planuje wprowadzenie nowego systemu raportowania efektywności pracowników. Prosi Was jako zespół o uwagi i sugestie co powinno się znaleźć w takim raporcie aby był wartościowy. Wskaż te elementy i powiedz dlaczego właśnie te.

Umiejętności analityczne na rozmowie rekrutacyjnej.

Podsumowując, pytania, które zadamy kandydatowi powinny być nakierowane na to czy kandydat uwzględnia w pracy kluczowe elementy i dane.

Pamiętaj, że nie każdy jest analitykiem i na pewne rozwiązania potrzebuje więcej czasu. Bywa też tak, że nie każdy kandydat umie nazwać swoje zadania czy umiejętności jako zadania analityczne, czasami trzeba go nakierować.

Często zdarza się, że kandydat deklaratywnie w swoim CV pisze, że ma umiejętności analityczne. Jeśli tak jest z pewnością dopytaj go co to dla niego oznacza i poproś o przykłady z pracy. Jeżeli ktoś nie potrafi szczegółowo wyjaśnić czym się zajmował, należy mocno zwrócić na to uwagę. Osoby analityczne, zazwyczaj zwracają uwagę na detale, szczegóły i ciąg logiczny wypowiedzi, lubią być konkretni w swojej pracy, planowanie i przyjmowanie założeń to też ich domena.

Magdalena Dudek

Chcesz przećwiczyć rozmowę rekrutacyjną? Zróbmy symulację rozmowy rekrutacyjnej. Napisz do mnie m.dudek(@)horyzontbezkonca.pl. Ustalimy najlepszy dla Ciebie plan pracy.

Podąrzaj Magdalena Dudek:

Przez ponad 8 lat byłam związana z dużymi firmami. W wewnętrznych działach HR zajmowałam się rekrutacjami, szkoleniami i rozwojem pracowników. Z wykształcenia Socjolog, ukończyłam studia podyplomowe z zarządzania kompetencjami pracowników oraz Szkołę trenerów biznesu. Lubię się ciągle uczyć ale też dzielić się wiedzą, którą posiadam oraz doświadczeniami. Żeglarstwo dodaje mi motywacji do działania. Nauczyło mnie jak radzić sobie z trudnymi warunkami i burzliwą pogodą tutaj na lądzie. Z każdego rejsu wyciągam lekcje, które przenoszę do biznesu.

Zostaw Komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.