Po pierwsze, warto wspomnieć, że umiejętności analityczne są uważane za jedne z najważniejszych i najbardziej kluczowych kompetencji przyszłości. Krótko o tym kim jest analityk możesz przeczytać w tym wpisie.
Jeżeli jesteś rekruterem ten tekst pomoże Ci ułożyć pytania aby podczas rozmowy rekrutacyjnej sprawdzić u kandydata umiejętności analityczne. Skupiamy się na stanowiska nie typowo analitycznych!
Jeżeli jesteś kandydatem ten tekst pomoże Ci przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Zobacz jakimi pytaniami te umiejętności osoba prowadząca rekrutacje może sprawdzać.
Umiejętności analityczne wpływają na to jak pracownik podejmuje decyzje, czy umie w logiczny sposób rozważyć plusy i minusy pewnego rozwiązania, zbadać jakie są zagrożenia proponowanego rozwiązania. Z pewnością, jest to ważna umiejętność w pokonywaniu trudności biznesowych, łączenia faktów, możliwych rozwiązań w firmie.
Na stanowiskach typowo analitycznych badanie takich umiejętności jest oczywiste. Jednak warto je badać również w procesie rekrutacji na inne stanowiska. Na jakie?
Oczywiście wiele zależy od dokładnego opisu stanowiska. Zwróć uwagę na przykład na stanowisko eksperta do spraw marketingu. Jeżeli osoba na tym stanowisku układa strategię działań, planuje budżety kampanii, ma za zadanie kreować nowe nieszablonowe rozwiązania, prowadzi analizy działań konkurencji i rynku, to umiejętność analitycznego myślenia będzie bardzo ważna, choć może początkowo tak się nie wydaje. Niemal każde stanowisko wymaga w mniejszym lub większym stopniu takich umiejętności aby realizować postawione cele.
Pytania, które tutaj przytoczę bazują na wywiadzie behawioralnym (o którym w pigułce i bardziej szczegółowo możesz dowiedzieć się tutaj).
Jak widzisz powyżej, te pytania nie odnoszą się typowo do wiedzy analitycznej. Zwróć uwagę, że rozmowa merytoryczna z przyszłym analitykiem wyglądałaby inaczej, dużo bardziej szczegółowo. Aby zbadać te umiejętności, kompetencje, można dodać też krótkie zadania sytuacyjne na rozmowie rekrutacyjnej (przykłady takich zadań możesz zobaczyć tutaj).
Jakby wyglądały?
Przykład: Twój szef planuje wprowadzenie nowego systemu raportowania efektywności pracowników. Prosi Was jako zespół o uwagi i sugestie co powinno się znaleźć w takim raporcie aby był wartościowy. Wskaż te elementy i powiedz dlaczego właśnie te.
Podsumowując, pytania, które zadamy kandydatowi powinny być nakierowane na to czy kandydat uwzględnia w pracy kluczowe elementy i dane.
Pamiętaj, że nie każdy jest analitykiem i na pewne rozwiązania potrzebuje więcej czasu. Bywa też tak, że nie każdy kandydat umie nazwać swoje zadania czy umiejętności jako zadania analityczne, czasami trzeba go nakierować.
Często zdarza się, że kandydat deklaratywnie w swoim CV pisze, że ma umiejętności analityczne. Jeśli tak jest z pewnością dopytaj go co to dla niego oznacza i poproś o przykłady z pracy. Jeżeli ktoś nie potrafi szczegółowo wyjaśnić czym się zajmował, należy mocno zwrócić na to uwagę. Osoby analityczne, zazwyczaj zwracają uwagę na detale, szczegóły i ciąg logiczny wypowiedzi, lubią być konkretni w swojej pracy, planowanie i przyjmowanie założeń to też ich domena.
Magdalena Dudekz przećwiczyć rozmowę rekrutacyjną? Zróbmy symulację rozmowy rekrutacyjnej. Napisz do mnie m.dudek(@)horyzontbezkonca.pl. Ustalimy najlepszy dla Ciebie plan pracy.
Rekrutujesz?
Dołącz do kursu o tym jak rekrutować pracowników, uczę jak prowadzić skuteczne rekrutacje.
Poprowadzę Cię za rękę, krok po kroku, po kluczowych etapach rekrutacji pracowników