W dzisiejszych czasach jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać aby się rozwijać i odnieść sukces. Jedną z nich jest świadomość tego, że nauka nie kończy się po studiach, należy uczyć się przez całe życie jeśli chcesz stać się ekspertem, chcesz budować swój autorytet, rozwijać własną działalność czy być świetnym pracownikiem na etacie w uznanej firmie. Dziś wiedza to potęga. W ciągu jednego roku pojawiają się i równie szybko znikają nowe metody pracy, nowe strategie. Świat tak szybko pędzi, że codziennie dezaktualizuje się wiedza, którą już posiadamy. Czy wyobrażasz sobie prawnika, lekarza, księgową, który od czasów zakończenia formalnej edukacji nie udoskonala swojej wiedzy? No właśnie… Przyjrzyj się swojej branży, ile wiadomości codziennie otacza Twój umysł. Z każdej półki w sklepie krzyczą do nas „Nowości”. Każda konferencja czy szkolenie to nowe metody na pozyskiwania klienta, skuteczne metody na zarządzanie zespołem czy nowe narzędzia do oceny kompetencji pracowników.
Czy zastanawiałeś się co Ciebie wyróżnia na rynku? Co będzie Ciebie wyróżniało za kilka lat. Nie mówię tu o wielkich odkryciach, stworzeniu nowoczesnych aplikacji i narzędzi IT. Mówię o tym jaką wiedzę będziesz miał, której nie zdobyli w tym czasie inni. Jak mocne będą Twoje kompetencje. Zastanów się co możesz zrobić aby być krok przed innymi. Być może wystarczy czytać 2 książki z Twojej dziedziny zawodowej miesięcznie aby już po roku stać się Ekspertem, który nada kierunek zespołowi. Szkolenia, warsztaty – dziś to bardzo powszechny sposób na pozyskiwanie wiedzy, nadal niewiele osób chętnie korzysta z szerokiej oferty doskonalenia zawodowego. Nie masz czasu na tygodniowe kursy – znajdź kurs on-line ucz się w preferowanych przez Ciebie warunkach i odstępach czasowych.
Niezależnie od tego czy stawiasz na rynku pracy pierwsze kroki czy w korporacji nie ma Tobie równych. Może myślisz o własnym biznesie, a może już go prowadzisz. Nawet jeśli lista rzeczy, w których jesteś rewelacyjny ma kilka pokaźnych punktów to nie znaczy, że super moc masz już dziś, to dobry fundament aby budować ją i doskonalić dalej. Inspiruj się do nowych wyzwań, rozwiązuj problemy, wypracuj rozwiązania na problemy, które Cię dręczą. To od czego musimy zacząć to świadomość, że dziś zdobywanie nowej wiedzy, aktualizowanie jej to chleb powszedni. Jeśli nie wiesz gdzie szukać swojej przewagi, zastanów się czy Twoi znajomi pytają Cię o radę, wracają do Ciebie z prośbą o wsparcie? W czym czujesz się świetnie już teraz? Każdy ma kilka takich umiejętności, którymi dzieli się z bliskimi. Wzmacniaj zdolności, które już posiadasz a będzie Ci łatwiej.
Teraz zrób podsumowanie ile książek z zakresu Twojej dziedziny, w której się doskonalisz i dążysz do zawodowstwa przeczytałeś w ciągu ostatniego pół roku.
Możesz zapisać tą odpowiedź i zachowaj ją na późniejszy czas… Teraz przeszukaj bazę literatury z tego zakresu i wypisz 10 książek, które pozwolą pójść krok dalej. Jeżeli nie wiesz gdzie szukać – zacznij tutaj: Co czytać. Zapisz tytuły, wypisz sytuacje, w których wiedza zawarta w tym materiale może Ci pomóc w życiu codziennym lub biznesie. Jeśli masz problem z wypisaniem jednej dziedziny, możesz wybrać dwie, jedna z życia prywatnego (np. bycie super rodzicem), druga dotycząca spraw zawodowych (np. chcę zostać liderem zespołu, który osiąga ponad przeciętne rezultaty). Nawet 20 książek na rok to nie tak dużo! Jeśli jednak masz problem z zapisaniem aż 20 książek możesz wypisać po 5 – 7 z każdej dziedziny.
W zależności od Twojego wieku masz do przeczytania w ciągu roku akademickiego średnio od 15 do 40 pozycji. Załóżmy, że książka ma średnio 250 stron, a Twoje tempo czytania to średnia w Polsce czyli 150-200 słów na minutę. Załóżmy też, że chcesz bezstresowo zaliczyć wszelkie kolokwia, sesje i egzaminy. Chcesz zaangażować się w dodatkowe projekty, szybko napisać pracę magisterską czy inżynierską. W takim wypadku powinieneś przeczytać minimum programowe i przyjmijmy, że jest to 15 książek. Na przeczytanie jednej standardowej książki w tradycyjnym tempie potrzeba ok. 6 godzin. Zatem w sumie potrzebne Ci jest ok. 90 godzin na czytanie. Wyobraź sobie, że po miesiącu pracy nad zwiększeniem efektywności czytania czytasz z prędkością 600 słów na minutę. Oszczędzasz zatem 60 godzin!
Z prostego rachunku wynika, że na przeczytanie minimum programowego potrzebujesz 3 razy mniej czasu! Oczywiście tych obliczeń nie można uogólnić na wszystkie rodzaje tekstów. W tym przykładzie moim założeniem jest pokazanie Tobie, że czytając i ucząc się zyskujesz, zdobywasz kompetencje, zdobywasz swoją przewagę i super moc. (Jeżeli chcesz zacząć przygodę z szybkim czytaniem wskakuj tutaj na krótki kurs online)
W życiu nic nie przychodzi łatwo, nic nie przychodzi samo. Jeśli chcesz odnieść sukces, zdobywaj swoją przewagę. Czytaj o nowościach czy to z rynku marketingu, sprzedaży, sztuki, kultury. Ucz się tego co powinieneś wiedzieć jako ekspert z tej dziedziny, rozszerzaj horyzonty by wyrobić sobie zdanie na inne pokrewne tematy. Świat zalewa nas dziś informacjami, musimy je bardzo umiejętnie filtrować, wyszukiwać to co wartościowe, być ciągle na bieżąco.
Jak mawiała W. Szybmorska:
„czytanie to najlepsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła…”
Jak uczyć się skutecznie nowych rzeczy
Magdalena Dudek
Obierz kurs na efektywność