Niewątpliwie, dla wielu z nas, istotnym elementem życia jest zdobywanie nowych informacji. Szukamy ich w Internecie, w gazetach, poradnikach i wszelkiego rodzaju publikacjach.
Przeciętna prędkość czytania (u dorosłego polskiego czytelnika) wynosi około 150 – 200 słów na minutę. To powoduje, że dla dużej grupy osób, czytanie tak dużo jak by chciały jest niemożliwe.
Być może w ostatnim czasie mówiłeś, myślałeś: znowu nie mam czasu na tą książkę, kolejną kupię gdy przeczytam te pozostałe, stosik książek do przeczytania rośnie i nie ma czasu na czytanie …. Brzmi znajomo?
Czasami może pojawia się w Twojej głowie pytanie: Jak szybko czytać?
Jeżeli należysz do tej grupy, to mam dobrą wiadomość. Prędkość czytania swobodnie możesz zwiększyć. Podwojenie prędkości czytanego tekstu jest w zasięgu każdego czytelniczego oka. W Twoim też.
Trenowanie umiejętności szybszego i bardziej efektywnego czytania jest jak trenowanie biegania, jogi czy nauka gry na instrumencie. Jest to trening i doskonalenie pewnych umiejętności. Nie ma tu drogi na skróty, nie ma w tym żadnych magicznych sztuczek. Podobnie jak w treningu biegania. Aby biegać szybko po prostu trzeba trenować, znać pewne techniki.
Tony Buzan, autorytet w dziedzinie usprawniania pracy naszego umysłu, 40 lat swojego życia zawodowego poświęcił na badania. Rezultatem tej pracy jest na przykład: Podręcznik szybkiego czytania a także książka Rusz głową. Jego podręcznik o czytaniu był pierwszą książką, po którą sięgnęłam i tym samym zaczęłam przygodę z szybkim czytaniem. O tym jak to się stało, że zaczęłam czytać szybciej możesz przeczytać tutaj.
Aby móc pracować nad efektywnością czytania, zwiększyć stopień zapamiętywania informacji, myśleć w bardziej kreatywny sposób, musisz poznać jak zachodzą pewne mechanizmy, jak pracuje nasze oko czy mózg. Potem wdrożyć je w życie i trenować.
Nie, nie jest dla każdego. Jeżeli lubisz delektować się każdym słowem, czytasz głównie literaturę piękną czy wiersze, prawdopodobnie ta umiejętność nie będzie Ci potrzeba.
– studenci i uczniowie: umiejętność szybszego i bardziej efektywnego czytania wspomaga zapoznanie się z ogromem materiału w krótkim czasie. Co ważne pomaga też w selekcji najważniejszych informacji.
– nauczyciele: w ich pracy bardzo duża ilość czytanego materiału, to codzienność. Odświeżanie wiedzy, doskonalenie się jest niezbędne. Umiejętność szybszego czytania pomaga oszczędzić czas.
– menedżerowie, prawnicy, księgowi i wszystkie te profesje, gdzie należy nieustannie się dokształcać, bo zmieniają się przepisy, a rozwój i zdobywanie nowych wiadomości to konieczność
– blogerzy, dziennikarze: osoby, które dużo czytają, pracują z tekstem, piszą recenzje np. książek.
Na naszą umiejętność czytania składa się bardzo dużo różnych elementów. Powiem o tych najważniejszych.
W ten sposób lepiej zapamiętasz czytany materiał. Dobrym sposobem jest tworzenie podczas czytania, własnego spisu treści z kluczowymi hasłami, myślami. Nie zaczynaj czytać tylko po to bo tekst trzeba przeczytać. Rezultat będzie na niskim poziomie czego rezultatem może być konieczność ponownego czytania tekstu czy przygotowania się do egzaminu.
Być może to brzmi banalnie, jednak pomaga. Zastanów się dlaczego czytasz ta książkę. Co jest ważnego w tym tekście dla Ciebie. Poszukaj motywacji w sobie. To znaczy, nie mów: musze to przeczytać bo mi kazali inaczej nie zdam egzaminu. Staraj się myśleć, że to Twój wybór, Twoja decyzja o takich studiach czy pracy jest to Ci potrzebne aby….
Dziś to wyzwanie. Badania pokazują, że umiejętności koncentracji uwagi spadła o 1/3 w ciągu ostatnich 20 lat.
Skupienie się polega na wypracowaniu umiejętności ignorowania tego co nas otacza, oprócz tego na czym chcemy się skupić, skoncentrować. Co może nas wspierać? Planowanie! Zastanów się wcześniej kiedy i gdzie czytasz. Czy otoczenie jest sprzyjające, czy jest cisza, czy masz czas na czytanie czy w głowie masz myśl, że nie masz czasu a w każdym momencie może ktoś przyjść z jakąś ważną sprawą. Wycisz telefon, odłóż laptopa, wyłącz radio.
Spora grupa osób mówi, że lubi uczyć się czy czytać przy włączonym telewizorze czy radio. Niestety wtedy nasza uwaga spada. Wszelkie badania potwierdzają, że nie możemy się skupić na kilku czynnościach jednocześnie z taką samą wydajnością i efektywnością.
Jeżeli dookoła siebie masz rozpraszacze, Twój mózg zużywa energię na ich eliminowanie … a wtedy ma jej mniej na to aby efektywnie i skutecznie przetwarzać nowe wiadomości.
Wskaźnik, jest dobrym elementem, który wspiera koncentrację na tekście. Jeżeli uciekasz myślami podczas czytania warto wypróbować czytanie ze wspomaganiem. (O czytaniu ze wskaźnikiem pisałam tutaj. Link)
Aby czytać szybciej warto zwrócić uwagę na to jak długo nasze oko zatrzymuje się na słowie i gdzie dokładnie. Podczas czytania staraj się eliminować wypowiadane słowa. Całkowite eliminowanie jest bardzo trudne, jednak samo ograniczenie wypowiadanych słów zwiększa prędkość czytania i zwiększa zrozumienie i zapamiętanie tekstu. Dlaczego? Bo nasz umysł otrzymuje informacje spójne znaczeniowo. Nie są to osobne, słowa, które wpadają do nas co jakiś czas.
Są też inne metody zwiększania czytania, takie które obiecują czytanie 10 razy szybciej. Ja jednak podchodzę do nich dość sceptycznie. Być może dlatego ponieważ sama przez taki trening przeszłam. To nie jest czytanie a raczej domyślanie się o czym jest tekst i jego przeglądanie. Dobra umiejętność gdy szukać informacji, ale nie gdy czytasz.
Kiedy czytamy wolno, pojawia się zniechęcenie, po lekturę sięgamy wtedy znacznie rzadziej.
Badania potwierdzają, że czytać warto! Czytanie pozwala na budowanie i wyrabianie racjonalnej opinii. Jest to ważne w dzisiejszych czasach gdy jesteśmy zalewani szumem informacyjnym.
Osoby czytające są bardziej emapatyczne. Czytanie wycisza i sprzyja odpoczynkowi. Utrzymuje umysł w dobrej kondycji.
Magdalena Dudek
Horyzont bez końca
Obierz kurs na efektywność
Zainteresował Cię ten temat? Chcesz zacząć czytać szybciej już teraz?
Tutaj przygotowałam krótki materiał o tym jak czytać dwa razy szybciej i efektywniej.
Zapraszam do czytania:
Jak skutecznie i mądrze czytać książki biznesowe, literaturę fachową i poradniki?
Kilka słów o mnie, jak to się stało, że zaczęłam przygodę z szybkim czytaniem
Zapisz swój mail, dołącz do naszej załogi – będziesz otrzymywać informacje o nowych wpisach i dostępnych materiałach.
Dziękuję za zaufanie.
Sprawdź teraz swoją skrzynkę mailową i potwierdź zapisanie się do newslettera.