fbpx

Rozmowa rekrutacyjna na wyższe stanowisko menedżerskie.

with Brak komentarzy

Rozmowa rekrutacyjna na wyższe stanowisko menedżerskie może być stresująca. Mam nadzieję, że poniższe punkty pomogą Ci przeprowadzić tą rozmowę z poczuciem kontroli, bez stresu i w Twoim rytmie.

Ten tekst przygotowałam z myślą o osobach, które prowadzą rozmowy: rekruter, przedstawiciel HR-u, Dyrektor, osoba prowadząca własną firmę, która powiększa zespół.

Jednak jeżeli jesteś kandydatem, te pytania mogą być pomocne w dobrym przygotowaniu się do rozmowy rekrutacyjnej.

Rozmowa rekrutacyjna na wyższe stanowisko menedżerskie, przykłady pytań.

O co pytać kandydatów na stanowisko menedżerskie?

Na co warto zwrócić uwagę podczas takiej rozmowy rekrutacyjnej? O rekrutacji na stanowisko liderskie pisałam w tym wpisie: Rozmowa kwalifikacyjna na kierownika – rozmowa rekrutacyjna z liderem. Tekst a także nagranie audio, cieszy się dużą popularnością, dlatego też decydowałam się kontynuować ten temat. Skupialiśmy się na zadaniach liderskich, kierowniczych na motywowaniu zespołu, podejmowaniu decyzji, delegowaniu zadań i komunikacji. W tym wpisie uwagę skupimy się na stanowiskach wyższego szczebla i obszarach bardziej strategicznych. Oczywiście pytania te wzajemnie mogą się uzupełniać, wymieniać podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Podczas takiej rozmowy warto uwzględnić takie obszary jak:

  • zdolności przywódcze,
  • zorientowanie na osiąganie celów,
  • strategiczne myślenie. 

Z pewnością, podczas rozmowy staraj się używać pytań behawioralnych. W ten sposób łatwiej wyciągniesz wnioski w rozmowy, staraj się też doprecyzowywać pytania.

Przykładowe pytania rozmowa rekrutacyjna na wyższe stanowisko menedżerskie.

Pytani podzieliłam obszarami, jak zauważysz, niektóre z nich można przyporządkować do więcej niż jednej kategorii.

Zdolności przywódcze

1. Proszę opisać sytuację, w której musiał/a Pan/i przekazać informację zwrotną pracownikowi, który osiągał słabe wyniki pracy. Jak ta rozmowa wyglądała? Co Pan/i zrobił/a? Czy jakoś się Pan/i przygotowywał/a do tego spotkania, jeśli tak to w jaki sposób? Jak zakończyła się rozmowa?

2. Proszę opisać sytuację, w której osoba z zespołu (inny kierownik, dyrektor, lider) sprzeciwiała się Pana/i pomysłom, poleceniom? Czego ta sytuacja dotyczyła? Co Pan/i zrobił/a? Jak się sytuacja zakończyła?

3. Jaki był Pana/i największy błąd jaki Pan/i popełnił/a w obszarze zarządzania zespołem? Czego dotyczyła sytuacja? Co Pan/i zrobił/a?

Zorientowanie na osiąganie celów

4. Proszę opisać najbardziej udany projekt jaki Pan/i realizował/a? Czego dotyczył? Jaka była Pana/i rola? Jakie pojawiły się trudności i jak je pokonaliście? Dlaczego ten projekt właśnie jest taki ważny?

5. Proszę opowiedzieć o najbardziej krytycznej sytuacji w jakiej musiał/a Pan/i zareagować? Czego sytuacja dotyczyła? Co Pan/i zrobił/a? Jakie działania Pan/i podjął/ęła? Jaki był ich rezultat? Czy dziś z perspektywy czasu coś Pan/i zrobił/a by inaczej, jeśli tak to co?

Strategiczne myślenie 

6. Jak często planuje Pan/i spotkania z kierownikami działów? Czego te spotkania dotyczą, jak się Pan/i przygotowuje do nich?

7. Które z dotychczasowych działań, pomysłów było najbardziej efektywne dla firmy np. pozwoliło uzyskać duże oszczędności, zwiększyć jakość procesu itp.? Jak wyglądał proces wdrożenia takiej inicjatywy? Jaki jest efekt?

8. Proszę opisać sytuację, w której musiał/a Pan/i przedstawić budżet zespołu na kolejny rok? Jak się Pan/i do tego zabrał/a? Co Pan/i uwzględnił/a? Czy zdarzyła się sytuacja w której musiał/ a  Pan/i zmniejszyć budżet na konkretny cel choć było to bardzo trudne? Dlaczego? Jak argumentował/a Pani swój plan budżetowy aby go obronić?

9. Jak Pan/i planuje cele zespołu? Jak je Pan/i komunikuje, przydziela, weryfikuje? Czy zdarzały się sytuacje, w których ktoś nie chciał się zgodzić z wyznaczonym mu celem, zadaniem? Jeśli tak, co Pan/i wtedy zrobił/a? Jak się zakończyła sytuacja?
Ile czasu poświęca Pan/i na planowanie zadań? Kiedy to się dzieje?

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas rozmowy rekrutacyjnej na wyższe stanowisko menedżerskie?

Po pierwsze, pamiętaj o tym, że Kandydaci na stanowiska wyższej kadry kierowniczej mają zazwyczaj wieloletnie doświadczenie zawodowe. Podczas rozmowy proś o odnoszenie się do przykładów z przeszłości. To ułatwi Ci zdobycie wiedzy na temat tego jak podchodzą do trudnych sytuacji i jak sobie z nimi radzili.

Po drugie, zwróć uwagę na wysoki poziom stresu u kandydata. Stanowisko na jakie aplikuje często wiąże się z sytuacjami stresującymi. Jeżeli podczas całej rozmowy oznaki stresu są mocno widoczne, utrudniają kandydatowi udział w spotkaniu zastanów się czy w codziennej pracy kandydat sobie poradzi. Pamiętaj też, że stanowisko menedżerskie to też wystąpienia przed Zarządem, udział w spotkaniach, konferencjach, a to też wiąże się z dużym poziomem stresu.

Na koniec, warto zwrócić uwagę na to czy kandydat nie jest też zbyt pewny siebie. Prezentowanie postawy osoby, która już wszystko wie może utrudnić dalsze uczenie się, czy wdrażanie w obecne standardy firmy. Skoro kandydat wszystko już wie, może nie chcieć przyjąć tego co jest w firmie.

Podsumowując

Przypomnę jedno zdanie, które często pojawia się w biznesowych dyskusjach. Pamiętaj, że ludzie często przychodzą do pracy, a odchodzą od szefa.

Wybranie odpowiedniej osoby na stanowisko wyższej kadry menedżerskiej to nie tylko wyniki biznesowe ale także kultura pracy i jej atmosfera.

Podąrzaj Magdalena Dudek:

Przez ponad 8 lat byłam związana z dużymi firmami. W wewnętrznych działach HR zajmowałam się rekrutacjami, szkoleniami i rozwojem pracowników. Z wykształcenia Socjolog, ukończyłam studia podyplomowe z zarządzania kompetencjami pracowników oraz Szkołę trenerów biznesu. Lubię się ciągle uczyć ale też dzielić się wiedzą, którą posiadam oraz doświadczeniami. Żeglarstwo dodaje mi motywacji do działania. Nauczyło mnie jak radzić sobie z trudnymi warunkami i burzliwą pogodą tutaj na lądzie. Z każdego rejsu wyciągam lekcje, które przenoszę do biznesu.

Zostaw Komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.