Idąc na rozmowę kwalifikacyjną z pracodawcą spodziewasz się, że usłyszysz pytania o doświadczenia zawodowe, wykształcenie i inne elementy, które osoba rozmawiająca będzie chciała sprawdzić. Często te pytania budzą wiele obaw u kandydatów. Pamiętaj, że Ty też możesz zadawać pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej. Warto się do tego przygotować.
Przed rozmową na pewno masz wiele pytań, które Cię interesują. Może pewne elementy zawarte w ogłoszeniu, budzą Twoje wątpliwości i chcesz dowiedzieć się więcej na temat swojego potencjalnego przyszłego pracodawcy. Nic dziwnego, rozmowa rekrutacyjna powinna mieć formę dialogu: rozmowy kandydata z przyszłym pracodawcą, obie strony powinny ustalić potencjał wzajemnego dopasowania. Rekruter zadając Ci pytania poznaje Ciebie. Ty też zadawaj pytania aby dowiedzieć się czy ta firma to miejsce właśnie dla Ciebie na kolejne miesiące, a nawet lata.
Bardzo często wśród kandydatów pojawia się pytanie: „Czy ja też mogę o coś zapytać?”. Często też kandydaci zostawiają swoje pytania na koniec całego procesu rekrutacji, bo boją się, że zostaną źle odebrani jeśli zaczną zadawać pytania w trakcie rozmowy. Zdarza się, że kandydat nie dopytuje o ważne dla niego rzeczy myśląc, że wszystko wyjedzie w praktyce jak dołączy do firmy.
Z drugiej strony gdy kandydat słyszy od rekrutera pytanie, „Czy ma Pan/Pani do mnie pytania?” często traktuje to jako zakończenie rozmowy lub ma w głowie taki mętlik, że nie wie o co zapytać. I kończy rozmowę mówiąc, że chyba wszystko zostało już wyjaśnione.
Moim zdaniem jest dobre, a nawet bardzo dobre i pytania zadawać warto!
Jako rekruterka osobiście odbieram pytania kandydatów jako oznakę ich zainteresowania pracą w danej firmie. Jeżeli kandydat pyta o sprawy związane z zespołem, stanowiskiem i zadaniami widzę, że faktycznie nie jest mu obojętne gdzie i z kim będzie pracował.
Oczywiście należy wyważyć, o co jako kandydat pyta. Jeżeli kandydat zadaje mi dwa pytania, z czego pierwsze dotyczy tego jak szybko dostanie podwyżkę, a drugie dotyczy tego kiedy firma wyśle go na szkolenia to zapala się w mojej głowie pomarańczowa lampka.
Oczywiście to zależy. Jeżeli rozmowa jest płynna takie momenty naturalnie pojawią się w trakcie rozmowy. W wielu przypadkach rekruter gdy zada wszystkie pytania, na koniec rozmowy może zadać to magiczne pytanie „Czy ma Pan/Pani pytania do mnie? ”.
Zadawanie pytań podczas rozmowy nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem ponieważ może powodować zbaczanie z tematu głównego. Zarówno Tobie jak i rekruterowi, może być trudniej powrócić do głównego wątku.
Z mojej perspektywy warto samemu zadbać o taką przestrzeń. Zapytaj czy możesz zadać kilka pytań. Większość rekruterów powinna odebrać to jako naturalne pytanie. Pamiętajmy, rozmowa rekrutacyjna powinna być rozmową dwóch stron! Nie tylko przepytywaniem Kandydata.
Przechodzimy zatem do konkretów.
Możemy wyszczególnić trzy obszary, które prawdopodobnie Ciebie zainteresują jako kandydata.
Pierwszy z nich to pytania dotyczące stanowiska i zadań.
Na pewno nie wszystko zostało napisane w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Warto dopytać o szczegóły. Zastanów się co jest dla Ciebie ważne czy wiesz czego pracodawca oczekiwałby od Ciebie po rozpoczęciu pracy? Może interesują Cię kwestie rozliczania czasu pracy, wynagrodzenia, premii, pracy w biurze albo pracy zdalnej?
Drugi obszar to pytania dotyczące samej firmy.
Jak firma działa, jakie ma główne zasady współpracy z pracownikami. Możesz zapytać o jej wartości jakimi się kieruje czy misję. Warto abyś przed rozmową zapoznał się z informacjami na stronie internetowej lub tym co jest umieszczone w mediach społecznościowych. Jeżeli firma ma zapisaną misję czy wartości, zapoznaj się z nimi i dopytuj o konkretne szczegóły.
Trzeci i ostatni element to pytania dotyczące tego jak dalej będzie wyglądał proces rekrutacji.
Czy będą jeszcze jakie inne etapy? Jeśli tak to z kim? Kiedy otrzymasz informację zwrotną? To bardzo naturalne, że kandydat chce wiedzieć takie rzeczy. Nie obawiaj się pytać o to.
Podczas szkoleń czy warsztatów słyszę od kandydatów pytanie o to ile pytań należy zadać podczas rozmowy rekrutacyjnej?
To oczywiście zależy. Nie ma tu jednej liczby, którą ci podam. Byłoby zupełnie błędne napisanie, że jako kandydat musisz zadać 3 lub 4 pytania. To zależy ile informacji już masz, jak przebiegała rozmowa. Jak rozbudowane są odpowiedzi od osoby, która prowadzi rozmowę.
Ważnym elementem jest też to czy jest to krótka rozmowa wstępna np. telefoniczna, która trwa około 15 minut czy już dłuższa rozmowa. Podczas wstępnej rozmowy warto zapytać o to co dla nas naprawdę kluczowe, na szczegóły przyjedzie czas w drugim kroku.
Podsumowując, zadawaj pytania naturalnie i wyważony sposób. Nie zawsze pierwsze spotkanie jest czasem na dopytanie o każdy szczegół. Jeżeli chcesz zapytać o rozliczanie np. systemu premiowego, być może te pytania warto zadać na drugim etapie.
W swojej pracy dużo mówię o tym, że kandydat do rozmowy rekrutacyjnej powinien się przygotować. Do tej części poświęconej zadawaniu pytań, również należy się przygotować, przecież to w końcu czas dla Ciebie, drogi kandydacie. Wiesz, to tak jak dziennikarz, który przeprowadza rozmowy, niby „tylko pyta” ale aby pytania były trafne i tym samym dostarczały informacji, które faktycznie interesują odbiorcę, muszą być starannie przygotowane.
Warto zapisać pytania przed rozmową.
Możesz tu dopytać o cele na najbliższe miesiące, a nawet cały rok. To da Ci pewien pogląd na to w jaki sposób menedżer wyznacza priorytety i z czego będziesz w pracy rozliczany.
Możesz dopytać o to w jakich godzinach się pracuje czy są codzienne spotkania, na których zespół omawia co zostało zrobione, a co nie. Czy niezbędne jest przygotowywanie raportów. Czy przełożony sam śledzi postęp każdego pracownika. Te wszystkie elementy mogą znacząco wpływać na komfort Twojej pracy.
Na przykład: jeżeli sam lubisz decydować o tym co w danej chwili robisz, a system pracy w danej firmie jest tak ułożony, że przełożony rano wysyła listę zadań do zrobienia i trzy razy w ciągu dnia sprawdza na jakim jesteś etapie, prawdopodobnie nie odnajdziesz się w tej pracy. Pojawi się frustracja po obu stronach.
Właśnie dlatego warto pytać na rozmowie rekrutacyjnej o szczegóły. Oczywiście takie informacje będą tym bardziej cenne im bardziej znamy nasz styl pracy, wiemy kiedy pracujemy efektywnie, co nam w pracy przeszkadza, a co nam sprzyja.
Jeżeli cały zespól pracuje na jednej dużej przestrzeni typu open space, a Ty raczej wolisz do pracy ciche zakątki raczej nie odnajdziesz się w tej pracy.
To pytanie to znak ostatnich czasów oraz tego, że wiele firm wdraża możliwości pracy zdalnej lub hybrydowej. Zapytaj na jakich zasadach się to odbywa. Wiele firm nadal szuka sprawdzonego rozwiązania.
To pytanie pozwoli Ci zorientować się czy firma przewiduje rozwój pracowników. Na co ewentualnie możesz liczyć w przyszłości jeżeli zwiążesz się z firmą na dłużej.
To pytanie zadawaj z wyczuciem, nie pytaj wprost: „dlaczego pracownik odszedł, a może kogoś zwolniliście”? Nie zawsze przecież tak jest. Często rekrutacje są prowadzone z uwagi na nowe projekty lub rozwój firmy i stanowisko jest po prostu nowe. Dla Ciebie może być ważne to w kontekście przejęcia obowiązków i w tym kierunku staraj się pytać.
Nawet jeżeli firma postanowiła rozstać się z pracownikiem, to rekruter Ci o tym nie opowie (lub nie powinien powiedzieć) podczas rozmowy!
Dziesiątki razy podczas spotkań rekrutacyjnych usłyszałam takie pytanie o to dlaczego pracownik odchodzi lub czy firma kogoś zwolniła. Pamiętaj, że wiele tematów jest poufnych.
To pytanie powoli Ci poznać strukturę działu czy firmy. Przy tej okazji być może rekruter powie więcej o doświadczeniu pozostałych jego członków, tym jak rozkłada się praca.
To pytanie może być ważne ale nie zadawałabym bym go jako jedynego, wtedy może zostać odebrane jako roszczeniowe. Szkolenia to ważna rzecz, rynek tak szybko się zmienia. Jak to się mówi: kto się nie uczy ten się cofa. W zależności od tego czy w firmie są budżety na szkolenia dla pracowników czy nie, poznasz czy firma inwestuje w rozwój i aktualną wiedzę w firmie.
To częsty benefit w dużych firmach. Często rekruterzy o tym nie wspominają bo uznają to za standard, warto dopytać jeżeli te elementy Cię interesują.
Tu możesz zapytać o to czy są przewidziane kolejne etapy, jeśli tak to jakie. Dowiedz się czy w procesie rekrutacji będą zadania. Upewnij się kiedy możesz spodziewać się informacji zwrotnej, czy będzie ona też w przypadku gdy firma zdecyduje się na współpracę z innym kandydatem.
Możesz poprosić o doprecyzowanie na jakich programach pracuje zespół, czy bierze udział w branżowych wydarzeniach, jakie są planowane duże projekty.
Nie rezygnuj z zadawania pytań podczas rozmowy rekrutacyjnej. Te informacje, które otrzymasz mogą być kluczowe w podejmowaniu decyzji o Twojej przyszłej pracy i tym czy zostaniesz tu na dłużej.
Aktywnie słuchaj tego co jest omawiane podczas rozmowy.
Pytaj naturalnie o to co faktycznie jest dla Ciebie ważne.
W miarę możliwości zadawaj pytania otwarte, osoba odpowiadająca przy okazji może opowiedzieć o kilku innych wątkach, które będą dla Ciebie interesujące.
Nie zadawaj pytań personalnych i z kategorii wścibskich. Miałam sytuację, w której kandydat zapytał nas (były dwie osoby na rozmowie) o to jak nam się pracuje w firmie, czy jesteśmy zadowolone. Traf chciał, że obie byłyśmy w trakcie wypowiedzenia…
Nawet jeżeli zapytasz, odpowiedź prawdopodobnie będzie dość ogólna i wymijająca. Rekruter nie opowie Ci raczej o tym co w firmie działa dobrze, a co źle lub o tym, że to ostatni miesiąc jego pracy.
Nie pytaj też o to jak Ci poszło na rozmowie czy masz szanse dostać tę pracę.
Nie pytaj rekrutera też o to czym się zajmuje firma.
Jeżeli masz dużo pytań zacznij od tych najważniejszych, szanuj też czas rekrutera. Pytania, które zadajesz nie powinny trwać dłużej niż pierwsza część rozmowy kiedy rekruter zadaje pytania Tobie.