Zdecydowałeś, że zmieniasz pracę, dziesiątki wysłanych CV, godziny spędzone w Internecie na poszukiwaniu odpowiedniej oferty. Można powiedzieć, że jest pierwszy mały sukces – jutro rozmowa rekrutacyjna do firmy Twoich marzeń.
Spotkanie z przyszłym pracodawcą niewątpliwie to stres, napięcie, nie lada wyzwanie nawet dla osób z doświadczeniem na rynku pracy. Wyobrażasz sobie siebie przy biurku właśnie w TEJ firmie, patrzysz oczami wyobraźni jak biegasz po korytarzu, załatwiając pilne sprawy, zdziwienie z lekką nutką zazdrości, rodziny i znajomych, gdy mówisz, że od dziś jesteś pracownikiem właśnie TEJ firmy… Ah myślisz – było by wspaniale? Jednym słowem strach przed nieznanym ciągle rośnie? Boimy się tego, czego nie znamy, wiec spróbuj oswoić się z nieznaną sytuacją. Może to będzie rozmowa Twojego życia, nie pozostawiaj losu w obcych rękach! W pewnym momencie mówisz „jakoś to będzie”. Nie ma być jakoś – bez wątpienia ma być dobrze!
Próbujesz się skupić … myślisz ciągle, czy dobrze zapisałem adres firmy? O co mogą mnie zapytać? Pytania i wątpliwości nakręcają coraz większy starach.
Więc do dzieła: tylko działanie prowadzi do zmian, jeśli zaczynasz robić „coś”, jesteś o krok dalej od tych, którzy nie zaczęli wcale. Jest wiele elementów, o których trzeba pamiętać. Informacje poniżej pomogą Ci się przygotować lub po prostu nie zapomnieć o tym co ważne – pobierz listę na pod tekstem.
„Czy znam na pewno adres firmy…. Może coś źle usłyszałem, przez telefon przecież słabo słychać… Może firma ma kilka oddziałów?” Jak temu zaradzić? Jeśli tych rzeczy nie jesteśmy pewni, adres firmy możemy potwierdzić w Internecie, warto zapoznać się ze stroną internetową firmy, sprawdzić dokładny dojazd, oraz planowane remonty na tej trasie. Pamiętaj też, że podczas rozmowy telefonicznej możesz poprosić o przesłanie zaproszenia na spotkanie mailem. Tych kilka szczegółów wzmocni nasze poczucie pewności, że dojedziemy na czas w odpowiednie miejsce. W wyszukiwarce Google maps możemy obejrzeć w 3D siedzibę firmy. Wtedy bez problemów trafimy. Zapamiętaj też z kim jesteś umówiony na spotkanie i kogo należy poprosić na recepcji. Nie zawsze osoba, która się z Tobą skontaktuje jest osobą, która będzie prowadziła spotkanie. Zadbaj wcześniej też o odpowiedni ubiór, nie zostawiaj tego na ostatni moment przed wyjściem. Po co podczas spotkania denerwować, się z powodu nie wyprasowanej koszuli…
Po pierwsze przygotuj się – rozmowa kwalifikacyjna to rozmowa, do której szczególnie należy się przygotować również merytorycznie! Zastanów się nad swoimi doświadczeniami na przykład: przemyśl czym się dokładnie zajmowałeś, ile czasu pracowałeś, z czego wynikała zmiana poprzedniej pracy. Czy obowiązki z poprzedniej pracy pokrywają się z zakresem zadań na tym stanowisku, o które się strasz?
Pytania proste, oczywiste, a jednak w momencie stresu nie zawsze od razu potrafimy płynnie o tym opowiedzieć. Chcemy powiedzieć jak najwięcej i nasza wypowiedź, może stać się chaotyczna. Zadbaj o rzeczy najważniejsze dla Ciebie, przemyśl czym możesz się pochwalić, jakie były Twoje sukcesy. Dlaczego firma powinna przyjąć akurat Ciebie? Dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie? Zastanów się nad tym, pytania tego typu wydają się oczywiste, warto więc przygotować się i udzielić odpowiedzi przemyślanej, powiedzmy nawet ambitnej. Można sobie powtarzać, że przecież wiem, to takie proste – jeśli proste to powiedz to na głos, każda myśl wypowiedziana brzmi inaczej, odpowiadając na rozmowie na podobne pytania poczujesz się pewniej i spokojniej.
Zastanów się krok po kroku, co jest w Twoim Cv, czy są tam elementy niejasne, ogólne? Jeśli tak, uwzględnij to, osoba rekrutująca może Cię o to zapytać, przygotuj się do rzeczowego i konkretnego wyjaśnienia.
Czy obowiązki z poprzedniej pracy pokrywają się z zakresem zadań na tym stanowisku, o które się strasz? Zastanawiasz się jakie było ogłoszenie? Warto sobie takie rzeczy przypomnieć, zapisywać oferty, na jakie odpowiadasz lub poszukać w Internecie ogłoszenia. Zastanów się, co to za stanowisko, czy spełniasz wymagania, jeśli są takie, których nie spełniasz, zastanów się, dlaczego i jak możesz to zmienić. Jeśli przykładowo jest wymagana bardzo dobra znajomość języka obcego, a wiesz, że Twoje umiejętności nie są jeszcze na tak wysokim poziomie, możesz wspomnieć, że uczęszczasz na dodatkowe zajęcia aby podnosić swoje kwalifikacje, oczywiście jeśli jest to prawda.
Rozmowa rekrutacyjna jest sytuacją stresową. Osoba, z którą będziesz rozmawiał wie o tym, dlatego widząc, że się denerwujesz może zapytać o hobby. Co umieściłeś w rubryce zainteresowania? Sport, książki, podróże? Zastanów się, zatem kiedy ostatnio brałeś udział w maratonie czy biegu lub zawodach, jakie książki czytałeś i co się w nich podobało – dlaczego? Przypomnij sobie gdzie podróżowałeś, co widziałeś… Zainteresowania mogą też być obszarem do sprawdzenia Twojej znajomości języka angielskiego lub innego języka obcego. Tym bardziej zastanów się nad tym, może poszukaj kilku ciekawych słówek? Przejście podczas rozmowy na obcy język jest stresujące, po co dodatkowo denerwować, się tym, że nie wiem, co mam powiedzieć. Jeżeli nie wiesz jak napisać swoje CV – zobacz koniecznie ten wpis z konkretnymi wskazówkami: O czym pamiętać pisząc CV.
Na koniec jest jeszcze jeden obszar bardzo wrażliwy, pytanie o oczekiwania finansowe. W tym momencie zazwyczaj zaczyna się improwizacja z powodu tego czy powiem za dużo czy za mało, co wtedy? Przemyśl ile zarabiasz teraz, jakie wynagrodzenie jest dla Ciebie wynagrodzeniem minimalnym aby utrzymać siebie i rodzinę, a ile po prostu chciał byś pracowniku zarabiać. Możesz podać przedział jeśli nie chcesz podawać dokładnej kwoty. Jeżeli jesteś na rozmowie, a nie wiesz ile na danym stanowisku się zarabia, bo przykładowo wróciłeś z zagranicy, a tam zarobki kształtowały się inaczej, sprawdź to w Internecie. Obecnie jest dużo raportów, które zbierają informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych branżach. Jeśli nadal czujesz się nie pewnie, możesz dodać, że kwota jest przykładowo do negocjacji. (Pobierz poniżej Check listę: Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej).
Podsumowując, boimy się tego, czego nie znamy, zatem kandydacie – przygotuj się. Nie chodzi o to abyś uczył się poprawnych odpowiedzi, bo nie ma jednych dobrych odpowiedzi, tak jak nie ma jednego dobrego CV. Najważniejsze abyś przypomniał sobie kluczowe informacje, zdarzenia. W sytuacji napięcia łatwo zapominamy o rzeczach oczywistych, jeśli nie przypomnimy sobie tego wcześniej. Rozmowa rekrutacyjna jest też sprawdzianem z Twojego przygotowania, nie oddawaj punktów walkowerem, jeśli masz szanse je zdobyć.
A potem ciesz się z pierwszego dnia w nowej pracy.
Przejmij dowodzenie, popłyń swoją niezwykła drogą
Magdalena Dudek
Horyzont bez końca
Nie wiesz jak się do tego wszystkiego zabrać?
Napisz do mnie kontakt znajdziesz tutaj porozmawiamy o Twoim cv i rozmowie rekrutacyjnej.
Niech się przydaje 🙂 jak nie Tobie – być może ktoś bliski będzie potrzebował.
[…] ma jednej złotej rady. Na pewno warto się przygotować do rozmowy. Tutaj mogę podać artykuł Rozmowa rekrutacyjna czy warto się przygotować . Jest to tekst z listą rzeczy, o których kandydat powinien pamiętać przygotowując się do takiej […]
6 komentarzy
Ja to co robię zawsze, to robię research na temat firmy, do której się wybieram. Oglądam stronę internetową i inne źródła informacji, szczególnie pod kątem stanowiska, na które aplikuję. Uważam, że to ważne żeby wiedzieć z kim się rozmawia 🙂
Tak to bardzo ważne choć z punktu widzenia wielu Kandydatów – mało potrzebne. Coraz częściej spotykamy się z sytuacją kiedy osoba nie zna dokładnie opisu stanowiska na jakie aplikuje. Jak się zna więcej szczegółów o firmie czy stanowisku, można też dopytać o to co nas szczególnie interesuje w tej pracy – na tym stanowisku. 🙂